Najlepszy ultraflagowiec od Apple? Bitwa na szycie, czyli iPhone 14 Pro Max kontra iPhone 13 Pro Max

Największy i najdroższy smartfon Apple zawsze daje największe możliwości. Sprawdzamy, co się zmieni w tym roku na najwyższej półce cenowej iPhone'a.


Po wielu tygodniach niecierpliwego oczekiwania, w końcu doczekaliśmy się premiery najnowszych iPhone'ów. Sprawdzamy więc, czym iPhone 14 Pro Max różni się od swojego poprzednika! Okazuje się, że w przeciwieństwie do "zwykłych" pobratymców, wersja Pro ma w zanadrzu kilka naprawdę interesujących nowości! Czy warto było czekać na tę premierę?

iPhone 13 Pro Max vs. iPhone 14 Pro Max - wygląd zewnętrzny

iPhone 14 Pro Max kontynuuje znaną już linię designu telefonów Apple, którą rozpoczął iPhone 12 Pro Max. Zmieniło się jednak kilka istotnych rzeczy, które na pewno przypadną do gustu entuzjastom urządzeń Apple.

Zobacz również:

Najlepszy ultraflagowiec od Apple? Bitwa na szycie, czyli iPhone 14 Pro Max kontra iPhone 13 Pro Max

Po pierwsze, nowa generacja iPhone'a to zawsze nowe kolory. W tym roku wersja Pro Max będzie dostępna w czterech wariantach kolorystycznych: "Głęboka purpura", złoty, srebrny oraz "gwiezdna czerń". Ponadto nowy iPhone różni się od starszego modelu umiejscowieniem aparatów z tyłu. Nie mają one co prawda innego ułożenia, ale 14 Pro Max ma zauważalnie większe obiektywy.

Jednak największą zmianę zobaczymy z przodu urządzenia - jest to notch (a raczej jego brak). iPhone 14 Pro Max zostanie w zamian za to wyposażony w Dynamic Island - wycięcie w ekranie, w którym znajdzie się FaceID oraz przedni paarat. Co ciekawe, będzie to też interaktywna powierzchnia, która pokaże nam nasze powiadomienia i informacje o aplikacjach działających w w tle.

iPhone 13 Pro Max vs. iPhone 14 Pro Max - ekran

Jeśli chodzi o specyfikację ekranu, Apple nie może wiele zarzucić poprzednim modelom Pro ze swojej oferty. Jednakże iPhone 14 Pro Max mimo tego znalazł sposób na jeszcze większe ulepszenie swojego wyświetlacza. Jest to panel 6,7-calowy Super Retina XDR Pro Motion. Dzięki wyświetlaczowi LED kolory są żywe, a kontrast powala nawet najlepsze LCD.

Najlepszy ultraflagowiec od Apple? Bitwa na szycie, czyli iPhone 14 Pro Max kontra iPhone 13 Pro Max

Ponadto ProMotion oznacza, że pracuje on ze zmienną częstotliwością odświeżania aż do 120 Hz, czyli jest bardzo płynny i przyjemny w użytkowaniu. Jednakże w tym roku jest to jeszcze jaśniejszy ekran, który osiąga aż 2000 nitów - to ogromna różnica w porównaniu z 13 Pro Max, który mógł się pochwalić jasnością na poziomie 1200 nitów.

Warto też wspomnieć o jeszcze innym aspekcie ekranu, który w końcu pojawi się w iPhonie 14 Pro. Mowa tutaj o AoD, czyli Always on Display. Ta przydatna funkcja, znana z Andorida już od wielu lat, w końcu zagości na ekranach obu modeli Pro. Co więcej, dzięki dedykowanemu elementowi procesora odpowiedzialnemu za tę funkcję, będzie ona bardzo energooszczędna, a także pozwoli na wyświetlanie na AoD np. naszej tapety, aktywnych widgetów czy kolorowych powiadomień.

iPhone 13 Pro Max vs. iPhone 14 Pro Max - aparaty

Aparat w iPhonie 14 pro również doczekał się rewitalizacji. Co prawda zarówno przedni sensor, jak i tylny zoom, dostaną te same sensory co poprzednik - znany moduł 12 MP. Jednak główna kamera oraz aparat szerokokątny dostały spore ulepszenia. Co więcej, do nowej jakości zdjęć przyczyni się też Photonic Engine, czyli nowy algorytm elektronicznego przetwarzania obrazu.

Główny aparat będzie miał czterokrotnie większą rozdzielczość - 48 MP, co umożliwi łączenie pikseli w stosunku 4:1, dające lepszą ostrość, kolory oraz kontrast. Dodatkowo jego matryca będzie też 65% większa niż u poprzednika, co pozwoli na lepsze zdjęcia w słabym świetle, a także uzyskanie naturalnego rozmycia tła. Aparat szerokokątny z kolei pozostanie przy rozdzielczości 12 MP, ale został wyposażony w jaśniejszy obiektyw i większą matrycę, co również przyczyni się do lepszych zdjęć nocnych.

Najlepszy ultraflagowiec od Apple? Bitwa na szycie, czyli iPhone 14 Pro Max kontra iPhone 13 Pro Max

Co więcej, Apple wyposażyło swojego flagowca w przedni aparat marki LG, który będzie posiadał funkcję autofocus. Już teraz iPhone 13 jest jednym z najlepszych smartfonów do zdjęć dostępnych na rynku, a nowa kamera do selfie może sprawić, że kolejny model flagowca tylko umocni swoją pozycję w tym segmencie. Szczególnie dziś, gdy często wykorzystujemy przedni aparat do wielu rzeczy - od lekcji online do tworzenia treści w internecie - to ciekawe ulepszenie. Oczywiście warto pamiętać, że już w iPhonie 13 Pro Max przednia kamera jest świetna, ale nowy sensor i dodatek AF może być bardzo ważny.

iPhone 13 Pro Max vs. iPhone 14 Pro Max - specyfikacja techniczna

Jeśli chodzi o podzespoły, iPhone 14 Pro Max oferuje dość spodziewane ulepszenia względem swojego poprzednika. Dostaniemy nowy procesor A16 (jednak wykonany w 4 nm litografii). Ma on głównie zaoferować lepszą moc procesora graficznego, dzięki któremu więcej aplikacji będzie mogło wykorzystywać w pełni odświeżanie ekranu na poziomie 120 Hz.

Najlepszy ultraflagowiec od Apple? Bitwa na szycie, czyli iPhone 14 Pro Max kontra iPhone 13 Pro Max

Jedyną znaczącą różnicą jest pamięć RAM oferowana w iPhonie 14 Pro. Nowe urządzenie będzie produkowane z 6 GB pamięci operacyjnej, czyli z tą samą ilością, co poprzednik. Jednak będzie ona nowszej generacji: zamiast LPDDR4X, dostaniemy LPDDR5. iPhone'a 14 Pro dostanie 128GB miejsca na dane. Pozostałe opcje obejmować będą 256 GB, 512 GB i 1 TB pamięci ROM.

Interesującym dodatkiem będzie też moduł komunikacji satelitarnej, dzięki któremu iPhone 14 Pro Max będzie w stanie wysłać wiadomość SOS nawet bez zasięgu komórkowego. Dodatkowo, jest on też wyposażony w czujnik przeciążeń, który jest w stanie wykryć wypadek samochodowy i automatycznie zawiadomić o nim służby ratunkowe.

iPhone 13 Pro Max vs. iPhone 14 Pro Max - cena

Niestety, czeka nas za to zmiana w kwestii ceny nowego telefonu. Aktualnie iPhone 13 Pro Max kosztuje 5699 zł. Niestety cena 14 Pro Max drastycznie się zwiększyła. Już w podstawowej wersji wynosi 7199 zł, a dalsze warianty to tylko większe wydatki:

  • 128 GB - 7199 zł
  • 256 GB - 7899 zł
  • 512 GB - 9199 zł
  • 1 TB - 10499 zł
Najlepszy ultraflagowiec od Apple? Bitwa na szycie, czyli iPhone 14 Pro Max kontra iPhone 13 Pro Max

iPhone 13 Pro Max vs. iPhone 14 Pro Max - czy warto wymienić?

Zawsze ciężko jest odpowiedzieć na pytanie, czy warto wymienić telefon po roku użytkowania - iPhone 13 Pro Max to nadal świetna maszynka. Jednak iPhone 14 Pro Max oferuje całkiem sporo udogodnień, na których wielu użytkownikom zależało. Jeśli więc jesteśmy w pozycji, że możemy sobie pozwolić na taką wymianę - na pewno nie zawiedziemy się na czternastej generacji iPhone'a.

Aktualizacja: 08 września 2022 12:44
Aktualizacja: 29 sierpnia 2022 13:21