Najmniejszy aparat cyfrowy na świecie

Naukowcy z Działu Badań i Rozwoju amerykańskiej firmy ACMI ogłosili, że udało im się wyprodukować najmniejszą na świecie kolorową matrycę do aparatów cyfrowych i kamer wideo. Integrując ją z miniaturowym systemem soczewek (także zaprojektowanym przez ACMI) udało się stworzyć kolorowy aparat mniejszy niż główka od zapałki.

ACMI poinformowało, że dzięki tak małym wymiarom wynalazek może znaleźć unikalne zastosowania w sprzęcie medycznym, szpiegowskim, wojskowym lub przemysłowym. 1-milimetrowa kolorowa matryca CMOS (complimentary metal-oxide silicon) pozwala uzyskać zdjęcia w wysokiej rozdzielczości zarówno w silnym jak i bardzo słabym świetle. Można się więc spodziewać, że wynalazek znajdzie swoje zastosowanie także w telefonach komórkowych i wszelkich urządzeniach, których producenci skupiają się na coraz intensywniejszej miniaturyzacji.

"ACMI dokonało znaczącego przełomu w technologii cyfrowego wideo" - twierdzi Herald Chen, prezes firmy. "Nasi inżynierowie wyprodukowali matrycę, która może być użyta do robienia najwyższej jakości zdjęć w wielu mikrourządzeniach. Już w tej chwili wdrażamy nasz wynalazek do linii produktów endoskopowych i dopracowujemy szczegóły współpracy z zainteresowanymi producentami różnego rodzaju sprzętu" - dodaje Chen.

Więcej informacji: ACMI.


Zobacz również