Najnowsze układy Intela korzystają z inteligencji człowieka do odróżniania zapachów

Intel zainspirował się ludzki mózgiem, aby zbudować procesor umiejący odróżniać zapachy.

Na rynku nowych technologii pojawia się coraz więcej urządzeń, które działają na zasadzie podobnej do ludzkiego mózgu. Najwięksi gracze rynkowi projektują komputery neuronowe kolejnej generacji, nowoczesne, inteligentne sieci neuronowe oraz neuromorficzne układy scalone. Naukowcy coraz lepiej naśladują struktury ludzkiego mózgu, które są niezwykle przydatne do stworzenia zupełnie nowych komputerów korzystających z zupełnie innych podstaw, niż dzisiejsze pecety.

Najnowsze układy Intela korzystają z inteligencji człowieka do odróżniania zapachów

Źródło: intel.com

W najnowszym artykule opublikowanym w Nature naukowcy z firmy Intel we współpracy z neurofizjologami węchowymi stworzyli neuromorficzny układ scalony, który jest w stanie odróżniać zapachy.

Zobacz również:

  • Intel Alder Lake (12. generacja) - specyfikacja, ceny, testy [Aktualizacja 29.07.2021]
  • Współczesna alchemia – opracowano metodę zmiany wody w metal

Chip czerpie inspirację ze struktury żarówki węchowej będącej częścią mózgu odpowiedzialną za odróżnianie zapachów poprzez interpretację sygnałów elektrycznych, pochodzących z komórek węchowych w nosie człowieka. Układ scalony firmy Intel opiera się na obwodach neuronowych, które zapalają się, gdy mózg przetwarza zapach. Rozwiązanie zostanie wdrożone w układzie neuromorficznym Intel Loihi.

Aby zinterpretować otrzymane sygnały zespół opracował algorytm neuronowy, który służy jako receptor dla impulsów elektrycznych. Algorytm został zaprogramowany na podstawie zestawu danych składających się z 10 różnych zapachów (odczytów i pomiarów z 72 różnych czujników chemicznych). W efekcie tego działania algorytm neuronowy jest w stanie dokładnie rozróżnić podane zapachy przy znacznie mniejszej ilości próbek i materiału niż tradycyjny chip.

W chwili obecnej technologia jest we wczesnej fazie rozwoju. Mimo tego Intel twierdzi, że opracowany algorytm będzie bardzo uniwersalny. W przyszłości naukowcy planują udoskonalenie konstrukcji układu i rozszerzenie jego funkcjonalności poza wykrywanie zapachów na takie zmysły jak dotyk i wzrok.

Komputery neuronowe to jeszcze odległa przyszłość. Sprawdź, ile kosztują dzisiejsze procesory firmy Intel.

Źródło: neowin.net