Najpiękniejsze miejsca na Ziemi

Przedstawiamy dwadzieścia pięć miejsc na naszym globie, które ogląda się z zapartym tchem.


Przedstawiamy dwadzieścia pięć miejsc na naszym globie, które ogląda się z zapartym tchem.

1 Nowa Zelandia

Najpiękniejsze miejsca na Ziemi

Nowa Zelandia jest położona 1600 km na południowy wschód od Australii na dwóch górzystych wyspach: Południowej (150,5 tys. km2) i Północnej (114,7 tys. km2), rozdzielonych Cieśniną Cooka. Na Wyspie Południowej znajdują się Alpy Nowozelandzkie (Południowe) z Górą Cooka (3764 m n.p.m.) i największy lodowiec Tasmana o długości ok. 29 km. Na Wyspie Północnej jest kilka pasm górskich ciągnących się równolegle do wybrzeży. W centralnej części znajdują się wulkany (3 czynne), gejzery i wiele gorących źródeł. Wyspy są pokryte wiecznie zielonymi lasami podzwrotnikowymi. Wiele gatunków roślin i żyjących tu zwierząt nie występuje nigdzie poza Nową Zelandią (np. sosna kauri czy gad tuatara).

2 Bryce Canyon, USA

Na terytorium stanu Utah (zachodnia część USA) znajduje się wschodnia krawędź płaskowyżu Paunsaugunt (na wyżynie Kolorado). Powstał tu fantastyczny, wielobarwny amfiteatr z unikatowymi formami rzeźby terenu w postaci wysokich ścian, iglic, kopuł i grup skalnych. Wielu z nich nadano swoiste nazwy, np. Ogród Królowej, Młot Thora, Milczące Miasto, Mur Chiński czy Tonący Statek. W roku 1924 ustanowiono tu Narodowy Park Bryce Canyon o powierzchni 144 km2.

3 Wielka Rafa Koralowa, Australia

Wielka Rafa Koralowa jest największą rafą na świecie. To niezwykły ekosystem z ponad 25 tys. ukrytych pod wodą skał, wysepek i lagun ciągnących się na przestrzeni ponad 2000 km wzdłuż wschodnich wybrzeży Australii. Tworzy pas o szerokości od 300 m do 2 km. Rafa zajmuje powierzchnię większą niż Polska. W jej obrębie żyje ponad 4000 gatunków ryb, 400 gatunków korali, tysiące żółwi morskich i innych zwierząt. Na wyspach gniazduje wiele gatunków ptaków, np. fregaty, głuptaki czy mewy. Od roku 1983, jako park morski, jest objęta ochroną i została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO.

4 Kapadocja, Turcja

Najpiękniejsze miejsca na Ziemi

Kapadocja (Kappa Tuku) jest krainą położoną we wschodniej części Azji Mniejszej, na Wyżynie Anatolijskiej, w Turcji. Powstała przed 60 mln lat, w czasie wypiętrzania się gór Taurus. Erupcje wulkaniczne pokryły Kapadocję grubą zróżnicowaną warstwą popiołów wulkanicznych. Trwające wiele wieków procesy erozyjne przyczyniły się do utworzenia wąwozów, grot, kanionów i unikalnych form skalnych przypominających kształtem stożki, piramidy czy grzyby. W okresie Imperium Rzymskiego Kapadocja przeżywała burzliwy rozwój. Już w I wieku na jej terenie powstawały pierwsze gminy chrześcijańskie. Liczne wspólnoty zakonne wykuwały w miękkiej skale pomieszczenia mieszkalne, kościoły i klasztory. Powstawały całe podziemne miasta. Ostatni mieszkańcy skalnych miasteczek Kapadocji opuścili swoje siedziby w latach 50. ubiegłego wieku.

5 Bora-Bora/Tahiti, Polinezja Francuska

Bora-Bora i Tahiti są górzystymi wyspami wulkanicznymi na Oceanie Spokojnym, w archipelagu Wysp Towarzystwa (Polinezja Francuska). Na cześć londyńskiego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego, w 1769 r., taką nazwę nadał archipelagowi J. Cook. W skład Wysp Towarzystwa wchodzą dwie grupy wysp: Na Wietrze - największa Tahiti, na której znajduje się najwyższy szczyt - wygasły wulkan Orohena (2237 m n.p.m.) oraz Moorea, Maiao i Tetiaroa, i Pod Wiatrem (Raiatéa, Tahaa, Huahiné, Motu-Iti, Bora-Bora, Maupiti). Naturalną roślinność na wyspach stanowią wilgotne lasy tropikalne. Wzdłuż wybrzeża ciągną się rafy koralowe.

6 Afrykańska sawanna, Kenia/Namibia/RPA

Najpiękniejsze miejsca na Ziemi

Pomiędzy wilgotnymi lasami równikowymi a gorącą, suchą pustynią rozciąga się region zwrotnikowej roślinności trawiastej - afrykańska sawanna. Klimat jest tu gorący, a rok dzieli się na trwającą do 10 miesięcy porę suchą i porę deszczową. Okazałe trawy bujnie rozwijają się i zakwitają w czasie deszczów, wysychają w sezonie bezdeszczowym. Krajobraz sawanny urozmaicają rosnące pojedynczo lub w niewielkich grupkach drzewa liściaste (np. akacje czy baobaby). W porze suchej częstym zjawiskiem są pożary. Żyje tu wiele gatunków zwierząt. Sawannę przemierzają stada zwierząt roślinożernych, np. antylopy, zebry, żyrafy czy słonie, ale nie brak też i drapieżników, takich jak lwy czy gepardy.

7 Goryle z gór Wirunga, Uganda

Uganda (Jamhuri ya Uganda) jest państwem we wschodniej Afryce (Wyżyna Środkowoafrykańska), o klimacie równikowym, gorącym i wilgotnym, które nie ma dostępu do morza. Wiecznie zielone lasy pokrywają 24% powierzchni kraju. Na południu wznoszą się góry Wirunga, na północy - Ruwenzori. Na terytorium Ugandy utworzono wiele parków narodowych i rezerwatów. Największym z nich jest Park Wirunga, gdzie na wolności, w warunkach naturalnych żyją goryle górskie.

8 Monument Valley, USA

Na granicy stanów Utah i Arizona, w południowo-zachodniej części USA znajdują się pustynne tereny, których przyroda zaskakuje różnorodnością i zadziwia pięknem. Jednym z nich jest Monument Valley (Dolina Pomników), która zawdzięcza swą nazwę monumentalnym formom skalnych ostańców, zwietrzałych czerwonych piaskowców liczących ponad 200 mln lat. Piaskowce przybrały tu wyjątkowo dziwne kształty przypominające wieże, filary, postaci ludzi i zwierząt czy zrujnowanych świątyń. Monument Valley znajduje się na terenie rezerwatu Indian z plemienia Navajo. Od wieków uważali oni dziwnie wyglądające skały za święte. To oni pierwsi nadali skalnym pomnikom charakterystyczne nazwy: "Duży Indianin", "Siedzący Indianin", "Trzy siostry", "Okno Północne", "Słup totemowy" czy "Ucho wiatru".