Najpierw zaatakowali Allegro. Teraz przyszła kolej na użytkowników

Specjaliści od bezpieczeństwa Internetu poinformowali, że na celowniku cyberprzestępców znaleźli się użytkownicy serwisu aukcyjnego Allegro.

Na początku kwietnia Allegro stało się celem ataku hakerów, którzy przy wykorzystaniu techniki DDoS przeciążyli jego serwery. Informatycy serwisu poradzili sobie z tym problemem za pomocą zmiany hostingu.

Eksperci z G Data Security Labs informują jednak, że hakerzy przeszli teraz do atakowania samych użytkowników. Łącząc różne podmioty wchodzące w skład Grupy Allegro (PayU i OtoMoto.pl) wysyłają do nich maila, w którym informują o obciążeniu przypisanego do ich konta rachunku opłatą za wykonanie pewnej usługi. Czytający tę wiadomość ma dwie możliwości: kliknąć w jeden odnośnik w przypadku braku zgody, lub w drugi, gdy zechce się skontaktować z obsługą serwisu Allegro. Niestety w obu przypadkach przenoszony jest do bardzo podobnej do oryginalnej odpowiednio spreparowanej fałszywej strony logowania (podstawowa różnica dotyczy braku kłódki w adresie).

Jak się zabezpieczyć?

Przede wszystkim należy pamiętać, że serwisy, a w szczególności banki, nigdy nie wysyłają e-maili nakłaniających do ujawniania danych poufnych, lub np. zmiany hasła za pomocą zamieszczonych w wiadomości linków (w ogóle uważajmy na wszelkie linki, szczególnie od nieznanych osób). Jeżeli dostaniemy tego typu wiadomość na skrzynkę, od razu powinna nam się zapalić "czerwona lampka".


Zobacz również