Najpopularniejsze aplikacje społecznościowe świata

W najnowszym zestawieniu najpopularniejszych aplikacji społecznościowych na świecie zaskoczenia na pierwszej pozycji nie ma - rządzi Facebook. Jednak kolejne miejsca to spora niespodzianka.

Na portalu Marcka Zuckerberga "melduje się" co najmniej raz w miesiącu 1,32 miliarda ludzi, czyli tyle, ile liczą sobie Chiny. Co jednak zabawne, mało który Chińczyk korzysta z Facebooka. Za to masowo używają oni QQ - komunikatora z funkcjami społecznościowymi. Posiada na nim aktywne konto 820 milionów osób, z czego znaczącą większość stanowią mieszkańcy Kraju Środka. Powiązany jest on ściśle z siecią społecznościową QZone, której używa aktywnie 640 milionów użytkowników. Zarówno QQ, jak i QZone zostały stworzone przez chińską firmę Tencent.

Miejsce czwarte to WhatsApp, z którego korzysta 600 milionów osób, a potem WeChat, mogący się pochwalić 438 milionami aktywnych kont. Google+ ma niemal sto milionów mniej, wyprzedzając Skype o 43 miliony użytkowników. W zestawieniu znalazły się zarówno sieci społecznościowe, jak też i komunikatory powiązane z nimi, należy zatem pamiętać, że w wielu przypadkach ten sam użytkownik może mieć kilka kont - np. na FB i Google+. Jakkolwiek by na to nie patrzeć, serwisy i usługi z Chin zaczynają powoli zbliżać się - a w wielu przypadkach przerastać popularnością dotychczasowych gigantów na tym obszarze.