Najpopularniejszy system operacyjny na świecie

Najnowsze badania rynku internautów wskazują, że w komputerach osobistych króluje Windows XP. Udział Visty powoli rośnie, podobnie jak liczba zwolenników Linuksa. W drugim wypadku jednak tempo wzrostu jest raczej ślimacze.

W październiku bieżącego roku z Windows XP korzystało niecałe 80 procent internautów. Oznacza to, że z każdych pięciu podłączonych do Sieci i wykorzystywanych do surfowania maszyn cztery pracowały pod kontrolą XP. Gdyby system był udostępniany na zasadzie płatnego abonamentu - nawet w wysokości jednego dolara miesięcznie - Microsoft miałby powody do radości, poprzednik Visty bowiem na dobre rozgościł się na komputerach internautów.

Drugim najpopularniejszym na świecie systemem okazała się Vista, która niemal rok po premierze osiągnęła mniej więcej 7 procent. To niewiele, jeśli wziąć pod uwagę kampanie reklamowe Redmond, ale sporo, biorąc pod uwagę niebywale mocną pozycję Windows XP.

Pozostali

Interesująca walka toczy się o trzecią pozycję: Windows 2000 i Mac OS bardzo powoli oddają pole komputerom z Mac OS X, skompilowanym do procesorów Intela. Każdy z wymienionych systemów ma blisko 3 procent rynku.

Jak na tym tle wygląda Linux? Jest raczej niszowy - stosuje go mniej niż 1 procent internautów. Trzeba mu jednak oddać sprawiedliwość: zgodnie z danymi zbieranymi przez Net Applications, dystrybucje notują niewielki wzrost. W październiku 2004 roku, dokładnie trzy lata temu, udział "pingwina" wynosił zaledwie 0,27 procent.

A co w Polsce?

Polscy użytkownicy Sieci mają zbliżone preferencje, choć zbierane przez mechanizm gemiusTraffic dane różnią się nieco od rankingów sporządzanych dla całego świata. Na początku czerwca bieżącego roku liczba internautów pracujących w Viście wzrosła i w tyle został Linux, nie wspominając o Mac OS X. Wyliczyliśmy nawet wtedy, że na jednego miłośnika systemu Apple przypadało w Polsce 423 internautów korzystających z Windows XP, 4 - z Visty i 2,5 z "pingwina". W sierpniu z wyścigu odpadł kolejny lider, Windows 2000 (patrz www.pcworld.pl/news/121868.html).

Obecnie prowadzi Windows XP - jest w ponad 90 procentach komputerów polskich internautów. Natomiast Vista ledwo wyprzedziła właśnie Windows 98 (obydwa produkty Microsoftu znajdują się poniżej progu 3 procent). Wśród zwolenników Linuksa zapanowała stagnacja, używa go zaledwie 0,5 procent wszystkich internautów. O Windows 2003 Server i Mac OS X nawet nie warto wspominać...

Źródło: http://marketshare.hitslink.com, http://ranking.pl


Zobacz również