Najpotężniejszy komputer świata

IBM przeznaczy 100 mln USD na budowę "Blue Gene" - najszybszego komputera na świecie.

Koncern IBM przeznaczy 100 mln USD na stworzenie komputera 500 razy potężniejszego od najszybszego komputera istniejącego dzisiaj na świecie. Nowy superkomputer o nazwie "Blue Gene" będzie wykonywał ponad kwadrylion operacji na sekundę (jeden petaflop). Będzie on 1000 razy wydajniejszy od "Deep Blue", który pokonał Kasparowa w pojedynku szachowym w 1997 r. i ponad dwa miliony razy silniejszy od przeciętnego komputera PC. "Blue Gene" ma składać się z ponad miliona procesorów, z których każdy będzie w stanie wykonać miliard operacji na sekundę (jeden gigaflop).

Początkowo "Blue Gene" ma być wykorzystywany do badań struktury ludzkiego DNA, co obecnie jest "wielkim wyzwaniem" dla IBM-a. Zdobycie większej wiedzy o strukturze łańcuchów ludzkich protein jest niezbędne dla lepszego zrozumienia genezy wielu chorób i poszukiwania na nie lekarstw.

Wiceprezesi IBM Research dr Ambuj Goyal i dr Paul M. Horn oświadczyli: "To jest dokładnie to, co IBM Research robi najlepiej: ciągle stawia wielkie, agresywne wyzwania technologii, które zmieniają przyszłość komputerowego świata. "Blue Gene" ma bardzo zaszczytne zadanie - jeśli ten komputer odkryje tajemnice tworzenia się łańcuchów proteinowych w organizmie człowieka, będzie to rewolucja w medycynie i opiece zdrowotnej".

Naukowcy z IBM Research wierzą, że radykalne nowe podejście do architektury komputera pozwoli "Blue Gene" osiągnąć poziom mocy obliczeniowej rzędu jednego petaflopa (kwadrylion operacji na sekundę) w ciągu pięciu lat. Dzisiejsze dwa najszybsze na świecie komputery pracują w amerykańskim departamencie energii (U.S. Department of Energy) i ich wydajność sięga jednego teraflopa (trylion operacji na sekundę).

Więcej informacji: www.ibm.com