Najpotężniejszy teleskop kosmiczny gotowy do wystrzelenia

Po wielu opóźnieniach NASA ogłosiło, że Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ma wyznaczoną nową datę startu.

Najpotężniejszy teleskop kosmiczny gotowy do wystrzelenia

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba źródło: NASA.gov

Po wielu opóźnieniach umieszczenia Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba na orbicie, doczekaliśmy się oficjalnej daty jego wystrzelenia.

NASA ogłosiła, że najpotężniejszy teleskop kosmiczny, jaki kiedykolwiek zbudowano, wystartuje na pokładzie rakiety Arianespace Ariane 5 z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej już 18 grudnia.

Zobacz również:

  • Teleskop Hubble'a uchwycił niesamowity, kosmiczny miecz
  • NASA zabiera chętnych w podróż po Marsie

Teleskop zostanie umieszczony na orbicie w odległości ok. 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. Przez następną dekadę będzie służyć jako nasze główne obserwatorium kosmosu. NASA dodaje:

[Zbada] każdą fazę kosmicznej historii – od wnętrza naszego Układu Słonecznego po najdalsze obserwowalne galaktyki we wczesnym Wszechświecie (...) ujawni nowe i nieoczekiwane odkrycia, i pomoże ludzkości zrozumieć pochodzenie Wszechświata i nasze miejsce w nim.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest zaawansowany technologicznie i posiada złote lustro o średnicy 6,5 metra, składające się z 18 sześciokątnych segmentów, które pozwolą mu eksplorować kosmos bardziej szczegółowo niż kiedykolwiek wcześniej.

Prace nad projektem rozpoczęły się już w 1996 roku, a data wystrzelenie teleskopu była zaplanowana na 2007 rok. Niestety w międzyczasie misja była kilkukrotnie przekładana. Wygląda jednak, że w końcu będziemy świadkami tej wiekopomnej chwili, jaką będzie jego wystrzelenie.

Zobacz także: Niezidentyfikowany obiekt przesyła tajemnicze sygnały z centrum Galaktyki

Źródło: digitaltrends.com