Najstarsza flota

Bezpieczeństwo kierowców i koszty to główne czynniki determinujące politykę flotową w polskich przedsiębiorstwach - wynika z badania TNS OBOP. Kwestie finansowe są ważne do tego stopnia, że polska flota jest najstarsza w Europie - średni wiek firmowego auta to 6,5 roku.

TNS OBOP przeprowadził badanie Corporate Vehicle Observatory wśród osób podejmujących decyzje dotyczące pojazdów służbowych w firmach posiadających przynajmniej jeden samochód. W ankiecie brali udział przedstawiciele: Polski, Belgii, Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Portugalii, Szwajcarii, Włoch, a także Indii.

Wśród wszystkich europejskich państw polskie firmy mają najstarszą flotę, średnia wieku pojazdu firmowego w naszym kraju to 6,5 roku. Niewiele lepszy wynik ma Portugalia - 6,4 roku, natomiast w Niemczech średnia wieku to 4,7 roku, a w Czechach - 4,5 roku. Najmłodszymi samochodami jeżdżą firmy hiszpańskie - 4,1 roku. Europę wyprzedzają Indie - tam średni wiek służbowego auta to 4 lata.

Polskie firmy optymistycznie patrzą na przyszłość swojej floty samochodowej - deklarują, że w ciągu najbliższych dwóch lat będą kupować nowe auta. Jest to wynik znacznie przekraczający średni poziom optymizmu ankietowanych z innych państw.

W polityce przedsiębiorstw dotyczącej floty samochodowej jako najważniejszy element deklarowane jest bezpieczeństwo kierowców (84%) i koszty (71%). Na kolejnym miejscu znalazła się ochrona (46%) i motywacja pracowników (51%).