Najstarsza muzyka z komputera na świecie

W 1951 r. ekipa BBC zarejestrowała dźwięki wygenerowane przez komputer Ferranti Mark I, komercyjną, zminiaturyzowaną wersję maszyny Manchester Small-Scale Experimental Machine. Jest to historyczny, najstarszy zapis komputerowej muzyki na świecie.

21 czerwca 1948 r. w komputerze Manchester Small-Scale Experimental Machine (zwanym potocznie - i przewrotnie - "Baby") uruchomiono program komputerowy zapisany w jego pamięci. SSEM był pierwszym komputerem opartym na architekturze von Neumanna, (przewidywała ona trzy podstawowe komponenty komputera, tj. procesor, pamięć i urządzenia wejścia/wyjścia). Był też jednocześnie pierwszym komputerem uniwersalnym, tzn. zdolnym do wykonania dowolnej (jak na swoje możliwości) operacji w oparciu o program zapisany w pamięci - w przeciwieństwie np. do ENIAC-a i Collossusa, w których zestawy instrukcji musiały zostać wprowadzone ręcznie przez obsługę komputera przed rozpoczęciem obliczeń.

W tym roku mija 60 lat od tej chwili, w związku z czym Brytyjska Korporacja Nadawcza postanowiła przypomnieć początki ery komputerów - w przepastnych archiwach BBC odnalazło się pochodzące z 1951 r. nagranie, na którym Ferranti Mark I odgrywa krótki fragment muzyczny.

Ferranti Mark I to drugie, po Manchester Mark I, rozwinięcie maszyny SSEM. W nagraniu słychać fragmenty trzech utworów, z czego jeden to brytyjski hymn państwowy "God save the King". Nagrania można posłuchać pod tym adresem.

Komputer ten nie był jednak pierwszą maszyną liczącą, która potrafiła odgrywać muzykę - ten tytuł należy do maszyny CSIRAC, skonstruowanej w Australii. Natomias nagranie dotychczas uznawane za najstarsze to materiał pochodzący z 1957 r., na którym zarejestrowano dźwięki generowane przez komputer IBM w laboratoriach Bell w Stanach Zjednoczonych.

Więcej informacji: BBC