Najstarszy komputer świata odtworzony z klocków Lego. Działa! (wideo)

Konstruktor firmy Apple, Andrew Carol stworzył w pełni sprawną replikę mechanizmu z Antykithiry. Odnaleziony w roku 1901 przyrząd służył starożytnym Grekom do obliczania pozycji ciał niebieskich, przewidywania zaćmień Słońca i Księżyca oraz synchronizacji kalendarza słonecznego z księżycowym.

Starożytny mechanizm datowany jest na lata 150-100 p.n.e. Po jego odnalezieniu na początku XX wieku naukowcy sądzili, że dziwne urządzenie pochodzi z XVII wieku i przypadkiem znalazło się na wraku statku w okolicach Antykithiry.

Dopiero w roku 1974, prof. Derek Price z uniwersytetu Yale dokładnie zbadał mechanizm i potwierdził, że znaleziony przedmiot to starożytne urządzenie, które nazwać można pierwszym komputerem na świecie.

Próby rekonstrukcji mechanizmu w listopadzie 2006 r. podjął się zespół prof. Mike'a Edmundsa z Uniwersytetu w Cardiff. Przy pomocy nowoczesnego tomografu komputerowego, odtworzono wtedy trójwymiarowy obraz prześwietlanego obiektu.

Magazyn "Nature" ogłosił, że mechanizm łączył w sobie wiele funkcji. Przednia tarcza pokazywała ruch Słońca i Księżyca na tle znaków zodiaku, a dwie tarcze z tyłu umożliwiały przewidywanie zaćmień Słońca i Księżyca oraz synchronizacje kalendarzy używanych w starożytności.

Do czasu zegarów pochodzących z XVIII wieku, naukowcy nie znaleźli dotąd ani jednego mechanizmu o podobnym stopniu złożoności.

Replika starożytnego komputera z klocków Lego

Andrew Carol z firmy Apple potrzebował 1500 klocków Lego Technic, by odtworzyć mechanizm z Antykithiry. Jego replika jest w pełni funkcjonalna. Poza kolejną datą całkowitego zaćmienia Słońca, pokazuje też jak wiele tajemnic kryją starożytne cywilizacje.

Ciekawym przykładem jest m.in. Wielka Piramida w Gizie - ostatni ocalały spośród 7 cudów świata starożytności. Jej budowa do dziś budzi podziw i pytania dotyczące sposobu konstrukcji.

Więcej o odkryciu z Antykithiry przeczytasz w artykule pt. "Najstarszy komputer świata - zagadka wyjaśniona". Fotografia na górze strony pochodzi z zasobów Wikipedii. Przedstawia przystań Potamos na greckiej wyspie Antykithira.