Najstarszy komputer świata - zagadka wyjaśniona

Wiek XIX/XX

Antykitera (ang. Antikythera, inne tłumaczenia: Antykithera, Antikithera, Antykithira, Antykitira) to grecka wyspa na Morzu Egejskim położona naprzeciwko Kitery (stąd nazwa) i zamieszkiwana (dane na rok 2004) przez 45 osób. Jej powierzchnia wynosi zaledwie 20 kilometrów kwadratowych. Nikt by o niej nie słyszał, gdyby u jej brzegów nie odkryto pod koniec XIX wieku wraku okrętu.

Jak podaje angielska Wikipedia, w 1900 roku, tuż przed Wielkanocą, grecki poławiacz gąbek Elias Stadiatos został zepchnięty przez burzę w okolicę Antykitery, gdzie na głębokości 42 metrów odkrył wrak okrętu przewożącego towary. Wydobyto z niego najróżniejsze dobra, jednak wskutek korozji przypominały one raczej bezkształtne kamienie, w których z olbrzymim trudem udawało się rozpoznawać brązowe i marmurowe rzeźby, amfory, skrzynie itd.

Najstarszy komputer świata - zagadka wyjaśniona

Trzy główne części mechanizmu z Antykitery

W jednym z takich "kamieni" w 1902 roku archeolog Valerios Stais rozpoznał dziwny mechanizm. Potrzeba było do tego niebywałej wyobraźni i sporej skrupulatności podczas oczyszczania, bo maszyneria w rzeczywistości znajdowała się w kilkudziesięciu kawałkach - łącznie naliczono ich 82.