Najstarszy komputer świata - zagadka wyjaśniona

Budzik pod łóżkiem Platona?

Ostatecznie od końca minionego wieku naukowcy zaczęli przyznawać rację odważnym interpretacjom z lat siedemdziesiątych. I nic dziwnego. Już w pismach Cycerona żyjącego na przełomie er pojawiają się opisy skomplikowanych mechanizmów, których konstrukcją zajmował się jego nauczyciel, Posejdonios. Niewykluczone zresztą, że to właśnie on był konstruktorem "komputera" znalezionego u wybrzeży Antykitery, gdyż okręt zatonął w drodze na- lub z Rodos, gdzie Posejdonios zamieszkiwał.

Co najciekawsze, starożytni Grecy wcale nie zaczynali konstrukcji od czterech czy pięciu połączonych kół zębatych, jak to miało miejsce w nowożytnej Europie. Z mechanizmów jedno- i dwuelementowych prawdopodobnie od razu przeszli na montowanie bardzo złożonych urządzeń, gdyż te proste nie były w stanie oddać meandrów rzeczywistości!

Wiedza o ich osiągnięciach zawędrowała zresztą do Arabów - zafascynowanych odkryciami kultury greckiej - którym każda współczesna nauka ścisła zawdzięcza bardzo wiele. Na Bliskim Wschodzie bowiem na szeroką skalę przyjęto stosowany współcześnie uproszczony zapis cyfr (cyfry arabskie: 1, 2, 3, cyfry rzymskie: I, II, III) oraz... zero. Arabowie jednak w dziedzinie konstrukcji urządzeń byli raczej naśladowcami i zbieraczami niż wynalazcami z prawdziwego zdarzenia.

Najdziwniejszy jest jednak inny fakt: mechanizm z Antykitery sugeruje, iż starożytni mogli przyjmować jako jeden z modeli naukowych heliocentryczny układ świata (tj. ze Słońcem obieganym przez planety). Niewykluczone jednak, iż był to tylko model uznawany z pobudek czysto pragmatycznych - system geocentryczny (z Ziemią w środku Wszechświata) wymuszał co pewien czas "poprawianie" natury, która "nie chciała zgodzić się przewidywaniami teorii" albo stosowanie wynalezionej później teorii epicykli, która jednak bardzo komplikowała zarówno obliczenia, jak i budowę mechanizmów.

Najstarszy komputer świata - zagadka wyjaśniona

Geocentryczny model budowy świata - Ziemia znajduje się w środku, Słońce zajmuje czwartą z kolei orbitę