"Najszybsza" grafika do laptopa - Nvidia GeForce GTX 480M

Nvidia zaprezentowała nowy model mobilnego procesora graficznego. GeForce GTX 480M to pierwszy GPU Nvidii dla notebooków, jaki oferuje wsparcie technologii DirectX 11.

PC World Testy - karty graficzne i notebooki

Układ został zbudowany w oparciu o architekturę Fermi. Wyposażony jest w 352 rdzenie CUDA i może obsłużyć do 2 GB pamięci wideo GDDR5 (interfejs pamięci jest 256-bitowy). Częstotliwość taktowania procesora wynosi 850 MHz, rdzenia graficznego - 425 MHz, a pamięci - 1200 MHz.

Zobacz również:

  • Google Doodle pomoże ci znaleźć najbliższy punkt szczepień

Są to wartości sporo zaniżone w porównaniu z wersją Nvidia GeForce GTX 480 dla komputerów stacjonarnych. Najwyraźniej widać to w wypadku pamięci, która w desktopowym odpowiedniku GTX 480M charakteryzuje się taktowaniem ponad trzykrotnie wyższym.

Tego jednak można było się spodziewać. GeForce GTX480, którego oficjalna premiera miała miejsce w marcu 2010 r., był pierwszym GPU Nvidii z obsługą DirectX11. Jest już tradycją, że firma ta wprowadza nową generację produktów zaczynając od najsilniejszego modelu, w ślad za którym podążą kolejne, tańsze, wyposażone w mniej jednostek obliczeniowych i wolniejsze zegary.

GeForce GTX 480M obsługuje m.in. technologię tesselacji (system podziału trójkątów na mniejsze elementy celem poprawy szczegółowości obrazu) oraz ray-tracing (generowanie fotorealistycznych obrazów 3D opierająca się na analizowaniu jedynie tych promieni światła, które bezpośrednio trafiają do obserwatora).

Układ wykonano w procesie produkcyjnym 40 nm. Jego TDP wynosi 100 watów.

Notebooki z GeForce GTX 480M mają pojawić się w sprzedaży w połowie czerwca 2010 r.

Więcej informacji: Nvidia