Najszybsze komputery świata - kolejna edycja TOP 500

Opublikowano właśnie kolejne wydanie TOP 500 - zestawienia najszybszych komputerów na świecie, które pojawia się dwa razy w roku już od niemal 12 lat. W najnowszej edycji listy, niepokonany od 5 wydań japoński Earth Simulator, musiał uznać wyższość Blue Gene/L firmy IBM. W zestawieniu zabrakło niestety superkomputerów z Polski.

Lider 24-tej edycji zestawienia TOP 500 - Blue Gene/L - może się poszczycić mocą obliczeniową 70,72 teraflopa. Na drugim miejscu znalazł się superkomputer Columbia pracujący na potrzeby NASA (51,87 teraflopa), zaś wspomniany wcześniej Earth Simulator zajął tym razem trzecią pozycję (35,86 teraflopa). Czwarte miejsce lity TOP 500 okupuje MareNostrum umieszczony w barcelońskim centrum superkomputerowym (20,53 teraflopa), a pierwszą piątkę zamyka Thunder z Lawrence Livermore National Lab (19,94 teraflopa).

Aby znaleźć się w pierwszej dziesiątce TOP 500, superkomputer musi dysponować mocą obliczeniową 10 teraflopów. Podnosi się powoli poprzeczka dla maszyn, które chcą wystartować w wyścigu o najszybszy komputer świata. Podczas gdy pół roku temu do zakwalifikowania się do zestawienia wystarczył komputer o wydajności 624 gigaflopów, dziś niezbędne są osiągi na poziomie co najmniej 850 gigaflopów. Co ciekawe, moc wszystkich superkomputerów lity TOP 500 przekroczyła łączną wartość 1 petaflopa.

Na wszystkie 500 superkomputerów, aż 320 korzysta z rozwiązań Intela. Kolejne miejsce zajmuje rodzina procesorów IBM PowerPC (54 komputery), następnie HP PA RISC (48 komputerów) i AMD (31 komputerów). Najpopularniejsza architektura superkomputerów to klastry - wykorzystywana jest ona w 296 maszynach z listy TOP 500.

Testy wydajności superkomputerów przeprowadzane są przy pomocy specjalistycznego benchmarka o nazwie LINPACK.

Więcej informacji: TOP 500