Najszybsze laptopy w Polsce - test notebooków DTR

Nie każdy chce korzystać ze stacjonarnego peceta. Niektórzy nie mają miejsca, innych odstraszają mało atrakcyjne obudowy, jeszcze innym zależy na posiadaniu komputera, który okazjonalnie zabiorą w podróż. Producenci notebooków przygotowali więc ofertę modeli tzw. desktop replacement (DTR), które w założeniu mają zastępować stacjonarne pecety. I zastępują!

Notebooki DTR szybko zyskują na popularności. Ich ceny często przewyższają kwoty, za które można kupić przeciętny laptop, ale wyposażenie to uzasadnia. Duże laptopy zawdzięczają swoje ponadprzeciętne gabaryty kilku elementom. Instalowane są w nich matryce LCD o przekątnych od 16 cali wzwyż, co automatycznie wpływa na wielkość obudowy. Panoramiczny ekran (16:9 lub 16:10) sprawia, że komputer jest nieco szerszy niż byłby z tradycyjnym ekranem o proporcjach 4:3 czy 5:4. Takie wyświetlacze przeszły już do historii, bo ktoś, kto szuka dużego laptopa, zazwyczaj wykorzystuje go do zastosowań multimedialnych. Ogląda filmy, a one zarówno na dyskach DVD, jak i Blu-ray zazwyczaj mają panoramiczne proporcje. Drugą przyczyną dużych rozmiarów notebooków DTR są ponadprzeciętnie wydajne komponenty, stosowane w większości droższych modeli. Chodzi głównie o szybkie procesory, szybkie karty graficzne oraz twarde dyski, często podwójne. Wydajne podzespoły oznaczają zwiększoną emisję ciepła, a to wymaga zastosowania zupełnie innych elementów chłodzących wnętrze laptopa. Jeśli producent chce, aby notebook mimo wysokiej wydajności pracował cicho, musi postawić na większe i wolniej się obracające wentylatory, rozbudowane radiatory, a to zajmuje dodatkowe miejsce w obudowie. Z tych względów notebooki DTR są też cięższe niż typowe laptopy klasy średniej.

Notebook DTR ma niewiele wspólnego z lekkim, przenośnym pecetem mobilnym. Wyróżnia go za to wydajność jakiej może mu pozazdrościć wiele stacjonarnych pecetów.

Notebook DTR ma niewiele wspólnego z lekkim, przenośnym pecetem mobilnym. Wyróżnia go za to wydajność jakiej może mu pozazdrościć wiele stacjonarnych pecetów.

Nie tylko dla graczy

Wybrane przez nas notebooki to nie tylko modele wypełnione najnowszymi podzespołami z najwyższej półki. Najważniejszym kryterium doboru urządzeń do testu była wielkość przekątnej ekranu. Założyliśmy, że "domowy" laptop, który będzie przenoszony raczej rzadko, powinien mieć co najmniej 16-calowy ekran. Wśród testowych modeli można zauważyć dość duży rozrzut wagowy, od 2,45 kg (wyjątkowo lekkie, jak na swoje gabaryty, notebooki MSI) do 4,12 kg (zwycięski model HP). Przeciętnie DTR waży 3,2-3,5 kg, choć oczywiście zdarzają się dużo cięższe. Większość testowanych wyposażono w szybkie procesory dwurdzeniowe serii Core 2 Duo P8400 i P8600 lub układy T9400. W tańszych laptopach DTR montuje się prostsze, nieco wolniejsze Intel Dual Core T3200. Podobnie jak w innych kategoriach notebooków, widać mniejszy udział procesorów AMD. Korzystają z nich producenci najtańszych modeli (choć dysponujących dużymi ekranami). Ci, którzy komputera przenośnego chcieliby używać także do gier, wybiorą maszyny wyposażone w stosunkowo wydajne, specjalizowane układy graficzne NVIDIA GeForce 9600M GT, zaopatrzone we własną pamięć o pojemności 512 MB. Taki procesor pozwala na płynne wyświetlanie grafiki 3D w nowszych grach, lecz z pewnością nie po ustawieniu rzeczywistej rozdzielczości matrycy, co dałoby obrazu o optymalnej jakości.

Wyniki testów notebooków znajdziesz w Rankingach PC Worlda: Notebooki

W skrócie: notebook DTR

Notebook DTR to wydajny komputer w obudowie klasycznego laptopa. W jego wnętrzu znajdziesz szybki procesor dwurdzeniowy, dwa lub więcej gigabajtów RAM, jeden albo dwa twarde dyski i wydajną kartę graficzną. DTR ma też znacznie większy ekran - bo o przekątnej od 16 cali wzwyż.

W tym trybie będą działały starsze gry, wymagające mniej od podsystemu graficznego. Wszystkie testowane przez nas laptopy sprzętowo obsługują dekodowanie filmów w wysokiej rozdzielczości. Jest to istotne, bo połowa modeli z testu ma także czytniki Blu-ray, które pozwalają na oglądanie filmów zapisanych w pełnej rozdzielczości HD. Same procesory mogłyby zdekodować te materiał, ale dzięki wsparciu układu graficznego obciążenie systemu podczas odtwarzania filmów wideo jest dużo niższe, a zatem komputer pobiera mniej prądu, a układ chłodzenia pracuje ciszej.

Z kompletem wyposażenia

Typowy notebook DTR to model przenośny, wyposażony we wszystkie gadżety oczekiwane przez wybrednego odbiorcę. Na pewno nie zabraknie mu gniazd przyłączeniowych, bo standardem są cztery porty USB 2.0, a w większości modeli zastosowano także złącze FireWire (przyda się do zgrywania filmów z kamer cyfrowych) i eSATA do podłączenia szybkich dysków zewnętrznych. Taka maszyna jest przygotowana do współpracy z nowoczesnymi telewizorami, większość dysponuje złączem audio-wideo HDMI, a do naszych testów trafił nawet komputer z nowym portem Display. Interfejsy bezprzewodowe standardu g/b/n to obowiązkowe wyposażenie DTR, podobnie jak kontrolery Bluetooth, pozwalające bez kabli podłączyć np. słuchawki lub dodatkowe głośniki. Korzystanie z wielu aplikacji użytkowych nie będzie problemem, bo wielkość RAM jest całkowicie wystarczająca i uwalnia komputer od konieczności rezerwowania dużych przestrzeni dyskowych na potrzeby bufora wymiany danych. Laptopy DTR w większości mają po 4 GB pamięci, ale i 2 GB RAM także nie zaliczają się do słabeuszy w tej kategorii.


Zobacz również