Najszybsze multi-nagrywanie

Microstar, znany w Polsce główne z płyt głównych, pokazał na Comdeksie multiformatową nagrywarkę DVD DR4-A DVD Dual Drive, która pozwala na zapis krążków DVD+R/RW, DVD-R/RW oraz CD-R/RW. Płyty DVD+R mogą być nagrywane nawet z najszybszą jak dotąd prędkością 4,8x.

Najszybsze multi-nagrywanie

Model ten nie jest jak na razie dostępny w sprzedaży, chociaż zgodnie z zapewnieniami przedstawicieli MSI, prezentowany napęd jest całkowicie sprawny i pracuje z deklarowanymi prędkościami.

Wyglądają one następująco:

DVD+R/DVD+RW: 4,8 i 2,4x

DVD-R/DVD-RW: 4 i 2x

DVD-ROM: 16x

CD-R/CD-RW: 24 i 12x

CD-ROM: 40x

Urządzenie tak jak większość nowych nagrywarek DVD jest zgodne ze standardem Mt. Rainier, pozwalającym na nagrywanie płyt metodą "przeciągnij i upuść".

Zadałem kilka pytań Duke’owi Tu, który w MSI zajmuje się sprzedażą napędów optycznych.

- Kiedy zamierzacie wprowadzić multiformatową nagrywarkę na rynek?

(DT) Produkt jest już gotowy. Koncentrujemy się teraz na przygotowaniach do wprowadzenia go do sprzedaży, np. opracowujemy odpowiednią kampanię marketingową, która ma przekonać klientów do naszego napędu. Produkt na pewno dotrze do sklepów w pierwszym kwartale 2003 roku.

- Czy zapis płyt w tym urządzeniu będzie bezpieczny? Jakie systemy zabezpieczeń, przed ewentualnymi błędami zastosowaliście i czy obejmują one wszystkie czy tylko wybrane formaty?

(DT) System zabezpieczeń to BURN Proof, który działa w przypadku nośników wszystkich formatów płyt DVD i CD jakie nasz produkt obsługuje. Nagrywanie powinno być więc bezproblemowe.

- Czy napęd posiada jakieś dodatkowe cechy szczególne i czy nagrywanie płyt DVD+R jest realne (nie można kupić takich nośników)?

(DT) Problem nośników zostanie rozwiązany już na początku przyszłego roku. W momencie wprowadzenia naszego modelu do sprzedaży stosowne płyty na pewno będą dostępne. Co do cech szczególnych, to zdecydowanie zredukowaliśmy hałas wytwarzany przez napęd. Duże prędkości obrotowe powodują, że nie tylko rośnie natężenie dźwięku ale również wzrasta ryzyko wystąpienia błędów odczytu i zapisu. Zastosowaliśmy więc mechanizm ograniczający hałas oraz stabilizujący obracający się krążek.

- Jaką cenę przewidujecie na starcie sprzedaży?

(DT) Cena detaliczna nie będzie przekraczała 250 USD.