Najszybsze z najszybszych

Po raz 20 opublikowana została lista TOP500, będąca rankingiem 500 najbardziej wydajnych superkomputerów na świecie.

Na pierwszym miejscu zestawienia znalazła się maszyna o nazwie Earth Simulator, zajmująca się głównie badaniem i przewidywaniem trzęsień ziemi i pracująca w Japonii. Wydajność Earth Simulatora oceniana jest na 35,86 Tflop/s (teraflopów (bilionów operacji) na sekundę). Earth Simulator zbudowany został przez firmę NEC.

Na drugim i trzecim miejscu znalazły się ex-aequo dwie identyczne maszyny ASCI Q, stworzone przez HP i pracujące w amerykańskim Laboratorium Energii Atomowej w Los Alamos. Każdy z superkomputerów HP potrafi wykonać ok. 7,73 biliona operacji w ciągu jednej sekundy.

Na dalszych miejscach znalazły się: ASCI White, stworzony przez IBM i dysponujący mocą 7,23 Tflop/s oraz zbudowany przez firmę Linux NetworX komputer MCR Linux Cluster (5,69 Tflop/s). Oba znajdują się w Lawrence Livermore Laboratory w USA. Warto również dodać, że MCR jest najwyżej sklasyfikowanym superkomputerem opartym na procesorach klasy PC (wykorzystuje on układy Intel Xeon).

W przeciwieństwie do ubiegłorocznego zestawienia, tym razem na TOP500 nie znalazł się żaden superkomputer pracujący w Polsce. Największa liczba superwydajnych maszyn (227) znajduje się oczywiście w USA, na drugim miejscu znalazły się Niemcy z 71 superkomputerami, a na trzecim Japonia, gdzie pracuje 48 takich urządzeń.

Więcej informacji i pełna lista TOP500:

http://www.top500.org