Najszybszy Celeron

Niedawno odbyła się premiera najszybszego z rodziny procesorów Intela Celeron - modelu o częstotliwości 433 MHz.

Niedawno odbyła się premiera najszybszego z rodziny procesorów Intela Celeron - modelu o częstotliwości 433 MHz.

Najszybszy Celeron
Pierwsze niezbyt udane jednostki centralne tej serii pozbawione były pamięci podręcznej i współpracowały z magistralą 66 MHz. Choć prędkość magistrali w przypadku Celeronów nie zwiększyła się do dziś, to wszystkie procesory począwszy od modelu 300A zostały wyposażone w pamięć podręczną zintegrowaną z procesorem i działającą z jego częstotliwością. Produkcja modeli Celeron 300A (z pamięcią podręczną) i 300 (bez pamięci podręcznej) została niedawno wstrzymana. Tak więc w tej chwili dostępne są cztery modele o częstotliwościach 333, 366, 400 i 433 MHz.

Poddaliśmy testom dwa komputery z procesorami Celeron 433 MHz: Adax Delta 433 i FF Computers Classic 400. Pierwszy z nich uzyskał wynik PC WorldBench 98 równy 194 punkty, drugi 200 punktów. Dla porównania komputery z procesorami Celeron 400 MHz otrzymały średnio 188 punktów, zaś Celeron 333 MHz 168 punktów. Najnowszy produkt Intela jest o 6 procent szybszy od modelu 400 MHz i o 20 procent od modelu 333 MHz. Pamiętajmy, że wyniki te odnoszą się do wydajności w aplikacjach biurowych. W przypadku programów korzystających z jednostek zmiennoprzecinkowych, różnica wydajności Celeronów w stosunku do produktów innych producentów może być większa.

Większa częstotliwość, a co za tym idzie większa wydajność, to także lepsze odtwarzanie filmów DVD. Jak pokazały nasze testy, procesory Celeron 433 doskonale radziły sobie z odtwarzaniem plików MPEG2 za pomocą programowych dekoderów. Obraz był stabilny i nie różnił się praktycznie od generowanego za pomocą kart dekodujących. Biorąc pod uwagę wysoki koszt kart dekoderów i niewielką sumę, jaką trzeba zapłacić za program dekodujący oraz niski koszt zakupu samego procesora, jest to kolejny argument przemawiający za nowymi Celeronami.

Komputer Adax wyposażono w twardy dysk o pojemności 6,5 GB, 64 MB RAM, kartę graficzną Banshee z 16 MB RAM, DVD-ROM i kartę dźwiękową. FF Computers Classic 400, dla odmiany, zamiast DVD-ROM-u korzystał z CD-ROM-u 32X, ale zawierał kartę Riva TNT z 16 MB RAM, kartę dźwiękową Sound Blaster Live i twardy dysk o pojemności 8,4 GB. Pierwszy z komputerów kosztuje 4635 zł, drugi jest około 400 zł tańszy (4188 zł). W czasie, gdy pisaliśmy ten artykuł, dostępne były tylko te dwa komputery, ale niedługo powinno pojawić się więcej Celeronów 433 . Nowy procesor jest dość tani - trzeba zapłacić około 180 USD przy zakupie 1000 sztuk, jednak jak pokazały nasze testy (patrz Sprzęt/Komputery) najlepszy stosunek wydajności do ceny mają komputery z procesorami Celeron 400, które zajęły pierwsze miejsca w kategorii komputerów "ekonomicznychŇ.

Powstaje pytanie - skoro Celerony są tak dobre, po co kupować Pentium II lub III? Celerony nie mają wad, ale nie mają też niektórych zalet. Mają cztery razy mniejszą od Pentium II pamięć podręczną, choć działa ona z prędkością procesora. Wciąż współpracują z wolną magistralą o prędkości 66 MHz, podczas gdy Pentium II i III działają z magistralą 100 MHz. Prędkość magistrali ma zasadnicze znaczenie, jeśli dokonujemy transferu dużych ilości danych z pamięci do procesora, które nie mogą się pomieścić w pamięci podręcznej.

Jeśli chcecie kupić nowy komputer o dużej mocy, pomyślcie o Pentium III (Pentium II będzie powoli wycofywany i pod koniec roku zostanie w całości zastąpiony Pentium III). Jest to najlepszy wybór pod kątem gier, grafiki, animacji. Celeron doskonale sprawdzi się w wydajnych komputerach biurowych, u mniej wymagających użytkowników domowych. Jeśli macie duży budżet, kupcie komputer z Celeronem 433 MHz, jeśli szukacie optymalnego rozwiązania - dziś najlepszym wyborem będzie Celeron 400 MHz.