Najszybszy na rynku

ATI zaoferowało nowe układy graficzne Radeon 9700 i 9000. Procesor w terminologii firmowej ATI nie nazywa się GPU (Graphics Processing Unit), lecz VPU (Visual Processing Unit). Model 9700 ma być szybszy i znacznie nowocześniejszy niż GeForce 4 Ti4600.

ATI zaoferowało nowe układy graficzne Radeon 9700 i 9000. Procesor w terminologii firmowej ATI nie nazywa się GPU (Graphics Processing Unit), lecz VPU (Visual Processing Unit). Model 9700 ma być szybszy i znacznie nowocześniejszy niż GeForce 4 Ti4600.

Oto dane techniczne Radeona 9700:

 • osiem potoków renderowania z dwiema jednostkami teksturowania na każdy z nich

 • pełna zgodność z DirectX 9

 • może pracować z interfejsem AGP 8x

 • ma w pełni programowalną jednostkę zmiennoprzecinkową

 • jednostki pixel oraz vertex shader występują w wersji 2.0 (możliwość przypisania do 1024 instrukcji)

 • możliwość obróbki do 2,5 mld pikseli w ciągu sekundy

 • cztery pracujące jednocześnie silniki zajmujące się przekształceniami geometrycznymi mogą przekształcić do 300 mln trójkątów w ciągu sekundy.

  Nowością jest trzecia wersja mechanizmu Hyper Z, służącego do detekcji części obrazu, który nie jest w danej chwili widoczny na ekranie i dlatego nie musi być poddawany obróbce przez procesor. Zdaniem ATI, w nowej wersji Hyper Z może zredukować zapotrzebowanie na przepustowość pamięci nawet do 50 procent. Jeśli chodzi o pamięć, to 256-bitowy interfejs dysponuje przepustowością na poziomie 20 GB/s.

  W pracach nad nowym procesorem po raz pierwszy wzięli udział inżynierowie byłego zespołu ArtX, znanego z opracowania rozwiązań graficznych w konsoli Nintendo Gamecube.

  Co nowego oferuje poza tym Radeon 9700? Smoothvision 2.0, czyli mechanizm pełnoekranowego wygładzania krawędzi z obsługą do 16 próbek na piksel.

  Kolejna nowość to Videoshader. Jest to technologia przyspieszenia potoku wideo przy użyciu programowalnych pikseli. Może być również użyta do zwiększenia wydajności odtwarzania obrazu TV i DVD. Z kolei podczas przechwytywania materiału wideo możliwe jest stosowanie w czasie rzeczywistym redukcji szumów oraz innych efektów modyfikujących obraz (rozmazywanie, uwypuklanie powierzchni, podkreślanie itp.). Oczywiście dekodowanie i kodowanie materiału MPEG-2 odbywa się w czasie rzeczywistym.

  Za wyświetlanie obrazu odpowiadają dwa układy DAC 400 MHz. Każda karta tego typu ma wyjście TV oraz obsługuje standard HDTV (cyfrowa telewizja wysokiej rozdzielczości). Karty z procesorami Radeon 9700 mają się pojawić w sklepach w sierpniu br. Wersja z 128 MB pamięci DDR, złączem cyfrowym DVI-I, analogowym VGA oraz wyjściem TV będzie kosztować około 400 dolarów.

  Modele serii Radeon 9000 są prostsze i przeznaczone dla mniej wymagających klientów. Mają trzy wersje: Radeon 9000, Radeon 9000 PRO oraz Radeon 9000 PRO MAC. W wersji Radeon 9000 rdzeń procesora pracuje z częstotliwością 250 MHz, a 64 MB pamięci DDR z 400 MHz. W modelu Radeon 9000 PRO, taktowanie rdzenia wynosi już 275 MHz, a pamięci 550 MHz.

  Karty te konstrukcyjnie są prawie identyczne z dotychczas oferowanymi modelami Radeon 8500. Różnice tkwią w technologii wykonania (teraz jest to 0,15 mikrona), częstotliwościach taktowania oraz zmniejszeniu liczby jednostek teksturowania z dwóch do jednej. Dzięki temu możliwe było zaproponowanie bardzo atrakcyjnej ceny procesora.