Najszybszy na świecie superkomputer z Windows - 23. miejsce na liście TOP 500

Najszybszy superkomputer napędzany systemem Windows należy do amerykańskiego National Center for Supercomputing Applications i ma moc obliczeniową rzędu 68,5 teraflopa. Daje mu to 23. miejsce na liście najwydajniejszych maszyn na świecie (TOP 500).

Superkomputer zbudowano z wykorzystaniem standardowych podzespołów, w tym m.in. używając czterordzeniowych procesorów Xeon - łączna liczba rdzeni to 9 472. Na poziomie aplikacji efektywna wydajność wynosi 77,7%, dane składowane są w macierzach o łącznej pojemności 6 TB.

Co ciekawe, sprzęt działa pod kontrolą Windows HPC Server 2008 w wersji beta - tymczasem najszybszy superkomputer w Polsce, Galera, wykorzystuje Debiana.

Jak mówi Robert Pennington, dyrektor mianowany NCSA, od momentu włączenia maszyny do uruchomienia benchmarków z pakietu Linpack minęły zaledwie 4 godziny. Można się domyślać, że tak krótki czas osiągnięto dzięki użyciu Windows 2008. Pennington przytakuje: system Microsoftu pozwolił na osiągnięcie jednej z najwyższych wydajności na maszynie tej klasy, jakie udało się zaobserwować pracownikom NCSA.

Warto przeczytać: "Fastest-ever Windows HPC Cluster" (w języku angielskim)