Najszybszy procesor do gier

W laboratorium redakcyjnym testom poddaliśmy dwa najnowsze procesory Intela i AMD.

Procesor, który zaoferowało AMD, mógł się pojawić na rynku już dawno. Pod względem architektury niewiele różni się od dobrze znanego Athlona FX-55. Zmiany to zwiększenie częstotliwości taktowania o 200 MHz i wprowadzenie zestawu rozszerzeń multimedialnych SSE3. Athlon FX-55 pracował z rzeczywistym taktowaniem 2,6 GHz, model FX-57 jest taktowany z częstotliwością 2,8 GHz. Wszystkie te zmiany możliwe były dzięki przejściu z procesu technologicznego 0,13 na 0,09 mikrona (rdzeń San Diego).

Tak prosty zabieg pozwolił bardzo wyraźnie zwiększyć wydajność. Podstawki są takie same - Socket 939. AMD planuje już kolejny procesor FX-59, który jak się można domyślać, będzie taktowany z częstotliwością 3,0 GHz. Układ AMD od większości standardowych Athlonów 64 różni większa pamięć podręczna drugiego poziomu, osiągająca 1024 KB. To obecnie najszybszy procesor jednordzeniowy. Kosztuje fortunę, tyle co dwurdzeniowy Athlon 64 X2 4800 + , jednak jest od niego wyraźnie szybszy wszędzie tam, gdzie wielowątkowe przetwarzanie danych nie jest wykorzystywane, głównie w grach. Może już pod koniec bieżącego roku pojawią się gry zaprojektowane z myślą o procesorach wielordzeniowych i Pentium D, Athlon 64 X2 czy Pentium EE będą w nich prawdopodobnie szybsze niż procesory jednordzeniowe.

Drugi z testowanych przez nas procesorów to najszybsze jednordzeniowe Pentium 4. Model 670 pracuje z zawrotną częstotliwością 3,8 GHz i wyposażony jest aż w 2 MB pamięci podręcznej L2. To sprawia, że w grach również jest bardzo wydajny, ale ustępuje osiągami FX-om, zarówno starszemu 55, jak i najnowszemu 57. Jest od nich jednak tańszy, co przy niewielkiej różnicy wydajności w stosunku do modelu 55 może przysporzyć mu popularności.

Tabela wyników

Tabela wyników


Zobacz również