Najszybszy procesor na świecie? Fujitsu Venus

Firma Fujitsu zaprezentowała najszybszy na świecie procesor. Układ o kodowej nazwie Venus pozwala na przeprowadzenie 128 miliardów operacji zmiennoprzecinkowych w ciągu sekundy.

Zobacz też: Ranking PC Worlda - procesory AMD i Intel.

Nowy procesor SPARC64 VIIIfx (kodowa nazwa - Venus) dysponuje ośmioma rdzeniami i czterokanałowym kontrolerem pamięci DDR3 oraz korzysta z rozszerzonego zestawu instrukcji SIMD HPC-ACE (High Performance Computing-Artithmetic Computational Extensions). Układ został wykonany w 45-nanometrowym procesie produkcyjnym (300-milimetrowe wafle krzemowe) i jest znacznie szybszy od najwydajniejszej obecnie jednostki Intela z rodziny Core i7.

Najszybszy procesor na świecie? Fujitsu Venus

Fujitsu Venus

Jak przekonują jego konstruktorzy, jest on w stanie wykonać 128 miliardów operacji zmiennoprzecinkowych w ciągu sekundy (128 gigaflopsów). Cechować się ma ponadto, w porównaniu do wcześniejszego modelu Sparc64 VII (4 rdzenie, 65 nm), znacznie niższym współczynnikiem TDP (poniżej 50 W).

Procesory SPARC64 VIIIfx znajdą zastosowanie w nowym superkomputerze, który będzie oferował wydajność sięgającą 10 petaflopsów.