Najszybszy superkomputer jest jeszcze szybszy

Superkomputer K stworzony przez Fujitsu i RIKEN pobił swój własny rekord prędkości i daleko w tyle pozostawia konkurentów. Jego wcześniejszy rekord wynosił 8,162 petaflopsa, ale teraz jest zdolny do wykonywania obliczeń z prędkością 10,51 petaflopsa.

Superkomputer K

Japońska firma Fujitsu i instytut badawczy RIKEN zwiększyły moc obliczeniową superkomputera K dodając 19 584 procesorów, co pozwoliło na pobicie rekordu ilości obliczeń, które komputer może wykonać w ciągu sekundy. Nowy wynik to 10,51 kwadrylionów (w krótkiej skali oznacza to 10 do potęgi 15 - w Polsce stosowana jest długa skala, w której taką liczbę nazwalibyśmy biliardem) obliczeń na minutę.

Fujitsu podaje, że K z nazwy superkomputera pochodzi od litery Kei z japońskiego alfabetu Kanji, a oznacza 10 do potęgi 16, czyli inaczej 10 peta lub 10 kwadrylionów, a w długiej skali 10 biliardów obliczeń na minutę. FLOPS jest natomiast jednostką, która określa liczbę operacji zmiennoprzecinkowych, które komputer może wykonać w ciągu sekundy.

Japoński superkomputer jest bezkonkurencyjny

Teraz, gdy superkomputer K osiągnął prędkość 10,51 petaflopsa, faktycznie może z dumą nosić nadaną mu przez konstruktorów nazwę. Wydaje się też, że osiągnięto w ten sposób zamierzoną dla niego prędkość. Jednak już wcześniejszy rekord 8,162 petaflopsa, który został ustanowiony w czerwcu, całkowicie deklasował konkurencję.

Drugim najszybszym komputerem jest chiński Tianhe-1A z Narodowego Centrum Superkomputerów w Tianjin. Jego najlepszy wynik w porównaniu z K wypada jednak blado. Pracuje on z prędkością 2,51 petaflopsa. Po zsumowaniu jego wyniku i rezultatów sześciu kolejnych najszybszych superkomputerów, osiągają razem 9,974 petaflopsa, czyli i tak mniej niż nowy rekord japońskiego komputera K.

Komputery coraz szybsze

Nie wiadomo dokładnie do jakich zadań zostanie wykorzystana ogromna moc obliczeniowa japońskiego komputera. Wydaje się jednak, że K powinien przez jakiś czas utrzymać swoją wielką przewagę nad konkurentami i zachować pozycję lidera. Trwają już jednak prace nad superkomputerem Titan, który ma pozbawić go tego zaszczytnego miejsca.