Najtańszy dostęp do Internetu stacjonarnego w Polsce kosztuje 29 zł. Najdroższy 145 zł

Ile w Polsce kosztuje dostęp do stacjonarnego Internetu? Dowiemy się tego z najnowszego raportu UKE.

Prezes UKE opublikował interesujący raport "Analiza cen usług dostępu do stacjonarnego Internetu w Polsce". Jego autorzy zbadali średni całkowity miesięczny koszt dostępu do sieci (opłata abonamentowa plus ewentualne inne koszty), dzięki czemu możemy poznać najtańsze i najdroższe oferty oraz różnice pomiędzy ofertami najtańszymi i najdroższymi dla danego zakresu przepływności. Do badania "zakwalifikowali" się tylko ci operatorzy, "których udział w rynku pod względem liczby łączy stacjonarnych przekraczał 0,3%, zgodnie ze stanem na koniec 2012 r."

Kto najtaniej, kto najdrożej?

Z raportu wynika, że spośród objętych badaniem operatorów najtańszy stacjonarny dostęp do Internetu oferuje Mini Centrum Usług, które w przypadku 24-miesięcznej umowy wymaga comiesięcznej opłaty w wysokości 29,05 zł. Najdroższa jest Vectra, w przypadku której przy takim samym czasie obowiązywania umowy zapłacimy 144,99 zł.

Porównanie to nie ma jednak większego sensu (no chyba tylko dla osób szukających po prostu najtańszego Internetu) ponieważ mamy tutaj do czynienia z dwiema zupełnie nieporównywalnymi przepływnościami: 0,512 Mb/s (Mini Centrum Usługi ) i 160 Mb/s (Vectra). Oznacza to więc, że co prawda w przypadku Vectry zapłacimy 5-krotnie więcej, lecz w zamian otrzymamy ponad 312 razy szybszy Internet.

Podział na prędkości

Znacznie bardziej interesująco prezentują się różnice pomiędzy ofertami najtańszymi i najdroższymi dla danego zakresu przepływności. Np. w przypadku dostępu do sieci Internet o przepływności powyżej 2 Mbps do 10 Mbps wyglądają to następująco:

Najtańszy dostęp do Internetu stacjonarnego w Polsce kosztuje 29 zł. Najdroższy 145 zł

Z kolei najszybsze połączenia (powyżej 100 Mbps) kosztują:

Najtańszy dostęp do Internetu stacjonarnego w Polsce kosztuje 29 zł. Najdroższy 145 zł

Zachęcam do zapoznania się z pełną treścią raportu UKE, w którym znajdziecie także wykresy dotyczące innych zakresów przepływności. Ponadto zawarta w nim jest również analiza obejmująca klientów instytucjonalnych.