Najtańszy dostęp do Internetu stacjonarnego w Polsce kosztuje 29 zł. Najdroższy 145 zł

Ile w Polsce kosztuje dostęp do stacjonarnego Internetu? Dowiemy się tego z najnowszego raportu UKE.

Prezes UKE opublikował interesujący raport "Analiza cen usług dostępu do stacjonarnego Internetu w Polsce". Jego autorzy zbadali średni całkowity miesięczny koszt dostępu do sieci (opłata abonamentowa plus ewentualne inne koszty), dzięki czemu możemy poznać najtańsze i najdroższe oferty oraz różnice pomiędzy ofertami najtańszymi i najdroższymi dla danego zakresu przepływności. Do badania "zakwalifikowali" się tylko ci operatorzy, "których udział w rynku pod względem liczby łączy stacjonarnych przekraczał 0,3%, zgodnie ze stanem na koniec 2012 r."

Kto najtaniej, kto najdrożej?

Z raportu wynika, że spośród objętych badaniem operatorów najtańszy stacjonarny dostęp do Internetu oferuje Mini Centrum Usług, które w przypadku 24-miesięcznej umowy wymaga comiesięcznej opłaty w wysokości 29,05 zł. Najdroższa jest Vectra, w przypadku której przy takim samym czasie obowiązywania umowy zapłacimy 144,99 zł.

Zobacz również:

  • Windows 11: jak już teraz mieć Google Play Store?
  • x-kom - najlepsze okazje zakupowe [25.10.2021]
  • Najlepsze transmitery sieciowe [RANKING 2021]

Porównanie to nie ma jednak większego sensu (no chyba tylko dla osób szukających po prostu najtańszego Internetu) ponieważ mamy tutaj do czynienia z dwiema zupełnie nieporównywalnymi przepływnościami: 0,512 Mb/s (Mini Centrum Usługi ) i 160 Mb/s (Vectra). Oznacza to więc, że co prawda w przypadku Vectry zapłacimy 5-krotnie więcej, lecz w zamian otrzymamy ponad 312 razy szybszy Internet.

Podział na prędkości

Znacznie bardziej interesująco prezentują się różnice pomiędzy ofertami najtańszymi i najdroższymi dla danego zakresu przepływności. Np. w przypadku dostępu do sieci Internet o przepływności powyżej 2 Mbps do 10 Mbps wyglądają to następująco:

Najtańszy dostęp do Internetu stacjonarnego w Polsce kosztuje 29 zł. Najdroższy 145 zł

Z kolei najszybsze połączenia (powyżej 100 Mbps) kosztują:

Najtańszy dostęp do Internetu stacjonarnego w Polsce kosztuje 29 zł. Najdroższy 145 zł

Zachęcam do zapoznania się z pełną treścią raportu UKE, w którym znajdziecie także wykresy dotyczące innych zakresów przepływności. Ponadto zawarta w nim jest również analiza obejmująca klientów instytucjonalnych.