Najtańszy internet stacjonarny - jaki internet domowy wybrać?

Dostęp do stacjonarnego internetu w Polsce to temat interesującej analizy Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który przyjrzał się ofertom ośmiu przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przyjrzał się ofertom dostawców internetu stacjonarnego w Polsce (pod uwagę wziął 8 firm) skierowanym do nowych abonentów. Ustalił w ten sposób średnie miesięczne koszty, jakie Polacy ponoszą przy korzystaniu z tego typu usług i zawarciu umowy na czas określony. W obliczeniach uwzględnił abonament i różne opłaty jednorazowe (np. opłata za modem, czy instalację) i rabaty. W przypadku Orange doliczył również dodatkowe comiesięczne opłaty za utrzymanie łącza.

Najważniejsza część opublikowanego przez UKE raportu dotyczy ofert internetu domowego, skierowanych do klientów indywidualnych, które zostały podzielone na pięć przedziałów ze względu na przepustowość łącza.

Zobacz również:

  • Jaki internet domowy wybrać? Sprawdzamy oferty w Play, Orange, T-Mobile i Plus

1. Przepływność do 2 Mb/s

Tylko jeden z dostawców Internetu oferował taką usługę w dwóch wersjach. Firma Inea za umowę na dwa lata życzy sobie miesięcznie 29,9 zł (do 1 Mb/s) i 39,9 zł (do 2 Mb/s).

2. Przepływność powyżej 2 Mb/s do 10 Mb/s

Najwięcej płacą użytkownicy Orange (93,16 zł: umowa na 12 miesięcy, prędkość do 10 Mb/s), zaś najmniej abonenci Netii i Internetii (36,04 zł: umowa na dwa razy dłuższy okres, prędkość do 10 Mb/s)

3. Przepływność powyżej 10 Mb/s do 30 Mb/s

Najtańszy internet stacjonarny w tym przedziale oferuje firma Toya: 35,34 zł., 24 miesiące, do 15 Mb/s. Najdroższa do Orange: 103,6 zł, 12 miesięcy, do 20 Mb/s.

Jak widzicie, mamy tutaj oferty znacząco różniące się przede wszystkim pod względem czasu trwania umowy. Chcąc porównać propozycje obu firm lepiej wspomnieć więc o oferowanej przez Orange opcji zakładającej, podobnie jak w przypadku firmy Toya, zawarcie umowy na 24 miesiące. Wówczas trzeba się liczyć z miesięcznym abonamentem w wysokości 90,28 zł. Teraz dopiero jasno widać, że za dodatkowe 5 Mb/s przepływności trzeba w Orange słono zapłacić.

4. Przepływność powyżej 30 Mb/a do 100 Mb/s

Najtańsza oferta należy do Netii i Internetii: 44,79 zł, 24 miesiące, do 50 Mb/s. Najwięcej ponownie płacą abonenci Orange: 103,16 zł, 12 miesięcy, do 80 Mb/s.

W tym przypadku, podobnie jak w poprzednim punkcie, lepszym porównaniem będzie oferowana przez Orange umowa na 24 miesiące, w przypadku której trzeba miesięcznie płacić 90,28 zł.

5. Przepustowość powyżej 100 Mb/s

Najmniej za tak szybki internet domowy płacą abonenci UPC: 69,08 zł, 12 miesięcy, do 120 Mb/s. Najwięcej płacą abonenci firmy Inea. Otrzymują oni jednak w zamian łącza o przepustowości do 250 Mb/s i do 500 Mb/s, przy korzystaniu z których wraz z umową na dwa lata zobowiązani są do płacenia co miesiąc 143,65 zł. Dla osób szukających tak szybkiego łącza zdecydowanie lepiej prezentuje się jednak oferta UPC: 90,08 zł, 12 miesięcy, do 250 Mb/s.

Wnioski

"W porównaniu do cen zeszłorocznych średnie koszty ponoszone za korzystanie z usługi stacjonarnego dostępu do sieci spadły w przypadku większości przedziałów prędkości. Największy spadek cenowy widoczny był w przypadku usług o przepływności od 30 Mb/s do 100 Mb/s i wyniósł on 17,20 zł (spadek o 21,45%). Tylko w przypadku przedziału od 2 Mb/s do 10 Mb/s średnie miesięczne stawki za dostęp do sieci były nieznacznie wyższe niż w 2014 r." - czytamy na stronie UKE.

W raporcie znajdziecie również informacje na temat cen usług dostępu do Internetu dla klientów biznesowych oraz szereg danych statystycznych. Zainteresowanych zachęcam do dokładniejszego zapoznania się z wynikami analizy przeprowadzonej przez UKE (plik PDF).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: