Najważniejsze gadżety minionych 50 lat

Polaroid SX-70 (1972)

Najważniejsze gadżety minionych 50 lat

Polaroid SX-70

Protoplasta dzisiejszych tanich cyfrówek - model SX-70 był pierwszym aparatem fotograficznym, w którym zdjęcia można było oglądać dosłownie w chwilę po ich wykonaniu (we wcześniejszych modelach Polaroida trzeba było na nie czekać ponad minutę). Aparat był prosty w obsłudze, solidny, tani i... składany - co sprawiło, że łatwo go było schować np. do plecaka. Co ciekawe, na całym świecie wielu fanów wciąż go używa...

Sony PlayStation 2 (2000)

Najważniejsze gadżety minionych 50 lat

Sony PlayStation 2

PlayStation 2 nie była oczywiście pierwszą "nowoczesną" konsolą do gier - wcześniej pojawiły się choćby Nintendo 64 czy Sega Dreamcast. Ale to produkt Sony wyniósł granie na zupełnie nowy, niedostępny wcześniej poziom. Dzięki 128-bitowemu procesorowi Emotion Engine i nowoczesnemu układowi graficznemu konsola PlayStation 2 oferowała grafikę, jakiej wcześniej nie było. Co więcej, był to pierwszy produkt tego typu, który mógł również odtwarzać płyty DVD. Możliwości PS2 docenili zresztą nie tylko gracze - w 2003 r. naukowcy z amerykańskiego National Center for Supercomputing Applications wykorzystali 70 konsoli do stworzenia... superkomputera.

Phonemate Model 400 (1971)

Najważniejsze gadżety minionych 50 lat

Phonemate Model 400

Jedna z pierwszych dostępnych na rynku automatycznych sekretarek. Możliwościami przerastała konkurencję - mogła zmagazynować do 20 wiadomości, była wyposażona w słuchawki (dzięki czemu użytkownik mógł dyskretnie odsłuchać wiadomości). Urządzenie trudno było nazwać miniaturowym - zamknięta w solidnej drewnianej obudowie automatyczna sekretarka ważyła ok. 4 kg i była wielkości książki telefonicznej.

Sony Handycam DCR-VX1000 (1995)

Najważniejsze gadżety minionych 50 lat

Sony Handycam DCR-VX1000

Pierwsza cyfrowa kamera wideo przeznaczona dla każdego - dzięki niej przed użytkownikami domowymi otworzył się świat cyfrowej edycji wideo (jeśli ktoś wcześniej chciał edytować na domowym komputerze filmy, musiał zainwestować w odpowiednią - oczywiście kosztowną - kartę wideo). Produkt Sony był pierwszą kamerą rejestrującą obraz w formacie mini-DV i wyposażoną w złącze FireWire, umożliwiające przeniesienie danych z kamery na dysk komputera.

Zenith Space Command (1956)

Najważniejsze gadżety minionych 50 lat

Zenith Space Command

Jeden z pierwszych pilotów telewizyjnych. Zenith Space Command (z niewiadomego powodu urządzeniu nadano "kosmiczną" nazwę) wyposażony był zaledwie w cztery przyciski (włącznik, regulację głośności, zmianę kanałów) - ale ówczesnym użytkownikom w zupełności to wystarczało. Co ciekawe, urządzenie nie potrzebowało baterii - po naciśnięciu przycisku miniaturowy "młotek" uderzał w aluminiowy pręcik. Wygenerowany w ten sposób dźwięk o wysokiej częstotliwości (niesłyszalny dla ludzkiego ucha) przekazywany był do odbiornika, który wykonywał odpowiednią akcję (zmieniał kanał, poziom głośności itp).

Hamilton Pulsar (1972)

Najważniejsze gadżety minionych 50 lat

Hamilton Pulsar

Gdy Hamilton Pulsar trafił na rynek, w pierwszej chwili wywołał pewną konsternację - oto w sprzedaży pojawił się zegarek, który nie miał ani sprężyny, ani wskazówek. Czy to w ogóle może działać? - pytano. Ano okazało się, że może. Pulsar był pierwszym zegarkiem elektronicznym, wyposażonym w wyświetlacz LED. Urządzenie było drogie (kosztowało ponad 2 tys. USD, ponieważ pierwsze modele z serii miały złotą obudowę), ale sprzedawało się doskonale. Nabywcom nie przeszkadzała nawet "drobna" niedogodność, polegająca na tym, że godzina nie była wyświetlana stale - aby ją sprawdzić, należało nacisnąć odpowiedni przycisk.

Nintendo Game Boy (1989)

Najważniejsze gadżety minionych 50 lat

Nintendo Game Boy

Jeden z pierwszych gadżetów elektronicznych, który był (i jest) marzeniem każdego chłopca. Pierwsza wersja Game Boy'a wyposażona była w czarno-zielony wyświetlacz LCD oraz port na kartridże. Z czasem pojawiały się kolejne modele - aż do Game Boy Advance. Przez 16 lat od premiery GB "rządził" w swoim sektorze rynku - jego pozycji zagroziła dopiero ubiegłoroczna premiera Sony PSP.

Commodore 64 (1982)

Najważniejsze gadżety minionych 50 lat

Commodore 64

Być może nie każdy wie, ale to do Commodore 64 wciąż należy tytuł najlepiej sprzedającego się komputera w historii branży - wedle różnych szacunków, kupiło go od 15 mln do 22 mln osób na całym świecie. Pierwsza wersja kosztowała niecałe 600 USD i była wyposażona w 64 KB pamięci RAM, procesor 6510 oraz 20 KB pamięci ROM. Twórcy Commoder 64 podkreślają, że był to pierwszy komputer wyposażony we wbudowaną kartę dźwiękową (aczkolwiek była to karta odrobinę mniej skomplikowana od dzisiejszych Sound Blasterów).