Najważniejsze gadżety minionych 50 lat

Prawie każdy z nas ma słabość do przeróżnych gadżetów - dlatego wciąż rozglądamy się za nowymi telefonami, odtwarzaczami MP3, kamerami, przenośnymi dyskami itp. Mało kto jednak wie, że ten segment rynku ma już blisko pół wieku - bo to właśnie w latach 50 XX w. na rynku pojawiły się pierwsze urządzenia, które nazywać możemy "gadżetami". Z tej okazji dziennikarze amerykańskiego PC Worlda postanowili wybrać najlepsze i najważniejsze - ich zdaniem - gadżety minionego pięćdziesięciolecia. Postanowiliśmy przybliżyć Wam to arcyciekawe zestawienie - sprawdźcie, czy znacie wszystkie opisywane w tekście urządzenia. Zdradzimy jedynie, że na pierwszym miejscu znalazł się walkman firmy Sony, czyli pierwszy osobisty odtwarzacz audio, zaś na drugim - jego potomek, iPod...

Zestawienie przygotowane zostało na podstawie opinii dziennikarzy PC Worlda - czyli ludzi, którzy nie tylko piszą o najróżniejszych gadżetach, ale także (a może: przede wszystkim) codziennie ich używają. Lista składa się z 50 pozycji (wszak to 50 gadżetów na pięćdziesięciolecie) - niektóre z uwzględnionych na niej urządzeń postanowiliśmy jednak omówić szerzej. Na końcu tekstu umieszczone jest pełne zestawienie. W nawiasie obok nazwy urządzenia podajemy datę jego rynkowej premiery.

Podczas wybierania kandydatów na listę przyjęto kilka założeń. Po pierwsze, urządzenia musiały być względnie małe (trudno nazwać gadżetem np. telewizor). Po drugie zaś - musiały to być urządzenia interesujące naszych czytelników (dlatego w raporcie uwzględniono m.in. cyfrowe aparaty fotograficzne, a nie uwzględniono np. mikserów elektrycznych). Oczywiście, to nie wszystko - aby trafić na listę, gadżet musiał być przydatny, innowacyjny oraz... odpowiednio fajny. Oto rezultaty:

Sony Walkman TPS-L2 (1979)

Najważniejsze gadżety minionych 50 lat

Sony Walkman TPS-L2

Przenośne odtwarzacze audio są dziś tak powszechne, że współczesnemu czytelnikowi trudno sobie wyobrazić, że 26 lat temu pierwszy Walkman firmy Sony był swego rodzaju produktem luksusowym. Srebrno-niebieskie urządzenie kosztowało ok. 200 USD - nie każdego więc było na nie stać.

Być może nie każdy wie, ale pierwsze walkmany standardowo wyposażone były w dwa gniazda słuchawkowe - tak, by muzyki mogły słuchać dwie osoby jednocześnie (później zrezygnowano z tego rozwiązania). Odtwarzacze sprzedawane były początkowo pod innymi nazwami - m.in. Stowaway, Soundabout oraz Freestyle - ostatecznie jednak władze Sony wybrały nazwę Walkman. O niesamowitej popularności tego urządzenia świadczy fakt, iż słowo "walkman" przyjęło się jako wspólna nazwa wszystkich osobistych odtwarzaczy kasetowych (aczkolwiek jest to wciąż zastrzeżony znak towarowy Sony - dziś pod tą marką sprzedawane są m.in. odtwarzacze plików MP3).

Apple iPod (2001)

Najważniejsze gadżety minionych 50 lat

Apple iPod

iPod firmy Apple Computer nie był pierwszym przenośnym odtwarzaczem plików audio - gdy pod koniec 2001 r. trafił na rynek (kosztował wtedy 400 USD), w sklepach było już wiele podobnych urządzeń. Nie był też specjalnie innowacyjny - wbudowany dysk o pojemności 5 GB oraz duży wyświetlacz LCD znaleźć można było również w innych urządzeniach. A jednak iPod odniósł niesamowity sukces - z danych firmy NPD Group wynika, że minionym roku różne wersje iPoda stanowiły w USA ponad 80% wszystkich sprzedawanych odtwarzaczy plików audio.

Z czasem Apple wprowadzał na rynek kolejne wersje odtwarzacza - mniejsze, wyposażone w kolorowe wyświetlacze, większe dyski oraz możliwość odtwarzania klipów wideo.

Sony CDP-101 (1982)

Najważniejsze gadżety minionych 50 lat

Sony CDP-101

Pierwszy dostępny dla każdego chętnego odtwarzacz płyt kompaktowych - to on sprawił, że miliony melomanów na całym świecie rozpoczęły powolny proces migrowania od winylowych płyt i kaset magnetofonowych do płyt CD. Urządzenie nie było ani tanie (kosztowało 900 USD), ani też szczególnie ładne - a jednak swego czasu był to najpopularniejszy odtwarzacz CD na świecie. Teraz urządzenia te powoli ustępują pola swoim następcom - odtwarzaczom SACD, DVD Audio czy wspomnianym wyżej iPodom...

Motorola StarTAC (1996)

Najważniejsze gadżety minionych 50 lat

Motorola StarTAC

Jeden z pierwszych telefonów w komórkowych, w których wzornictwo było równie ważne jak funkcjonalność. StarTAC to pierwsza komórka z klapką i pierwsza komórka z wibracją - za to należy mu się wysoka pozycja w naszym zestawieniu. Telefon jest lekki, wygodny w użyciu, bez problemu można był podłączyć do niego dodatkową baterię. Dla Amerykanów nie bez znaczenia był również fakt, iż urządzenie wyglądało bardzo nowocześnie i "kosmicznie" - design StarTACa jest właściwie żywcem wzięty ze Star Treka.

Atari Video Computer System (1977)

Najważniejsze gadżety minionych 50 lat

Atari Video Computer System

Pierwsza konsola do gier wideo (powszechnie znana jako ATARI 2600), w której zastosowano wymienne kartridże z grami, dzięki którym na jednej konsoli można było grać w różne gry. To ona w znacznym stopniu odpowiedzialna jest za spopularyzowanie takich hitów jak Pac Man czy Space Invaders. Być może uruchamiane na niej gry nie wyglądały tak dobrze jak Ninja Gaiden na Xboksie, ale twórcy współczesnych konsoli przyznają, że produkt Atari miał na nich wielki wpływ.