Najważniejsze standardy WLAN

Istnieją różne standardy bezprzewodowej komunikacji między urządzeniami. Bluetooth oraz WLAN & Co. służą do całkiem odmiennych zastosowań.


Istnieją różne standardy bezprzewodowej komunikacji między urządzeniami. Bluetooth oraz WLAN & Co. służą do całkiem odmiennych zastosowań.

Od podczerwieni, poprzez telefonię DECT i częstotliwości radiowe, aż do systemów Bluetooth i WLAN - istnieje wiele rozwiązań alternatywnych dla kabli. Powiemy, jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań i w jakich zastosowaniach spisują się najlepiej.

Standard IrDA - światłoczuły

Technologia bezprzewodowa obecna niemal w każdym domu - podczerwień. Niewidzialne dla ludzkiego oka światło służy jako nośnik danych.

Najważniejsze standardy WLAN

Zasadnicza różnica - technologia podczerwieni stosowanaw tradycyjnych pilotach zdalnego sterowania ma niewielewspólnego ze standardem IrDA.

Najczęstsze zastosowanie i najprostszy wariant to piloty zdalnego sterowania do urządzeń rtv. Również telefony komórkowe, palmtopy i komputery PC wykorzystują podczerwień do transmisji danych. Ze względu na to, że mamy tu do czynienia ze znacznie większymi ilościami danych, potrzebny był standard. Właśnie tym problemem zajmuje się od 1993 r. Infrared Data Association. Nazwa standardu, którym posługują się wszystkie współczesne urządzenia, pochodzi właśnie od nazwy tej organizacji.

Fast IrDA

Łącze IrDA może przesyłać dane z szybkością od 9600 b/s do 4 Mb/s - ten ostatni wariant często nazywany jest "Fast IrDA". Nieco już archaiczna jak na dzisiejsze warunki szybkość to nie jedyna wada - drugą jest ograniczony zasięg. Standard gwarantuje tylko metr zasięgu, a niektóre energooszczędne wersje wymagają zbliżenia do siebie urządzeń nawet na odległość 20 cm. To za mało, nawet do prostego zdalnego sterowania. Tylko niektórzy producenci wyposażają swoje urządzenia w silniejsze nadajniki. Na przykład palmtopy Sony mogą być wykorzystywane jako piloty zdalnego sterowania na odległość 5-10 m.

Najważniejsze standardy WLAN

Urządzenia telefonii bezprzewodowej GigaSet 4975 firmy Siemens.

Niestety, nawet na optymalną odległość urządzenia IrDA nie zawsze pracują bez zakłóceń. Ich źródłem mogą być na przykład drgania (jeżeli korzystamy z urządzenia w pojeździe) lub silne promienie słońca, które "oślepiają" diody. Nic dziwnego, że złącza podczerwieni coraz rzadziej już spotyka się w palmtopach czy notebookach, gdzie niegdyś dominowały.

Standard DECT - praktyczny w telefonii

DECT to Digital Enhanced Cordless Telecommunications, standard stosowany przede wszystkim w telefonii bezprzewodowej, ale nadający się również do transmisji danych. Jego zalety to całkiem przyzwoity zasięg do 300 m w otwartej przestrzeni oraz prosty sposób pracy i mała podatność na zakłócenia.

Standard GAP

Najważniejsze standardy WLAN

Bluetooth i WLAN - porównanie parametrów

Najważniejsze standardy WLAN

Bluetooth i WLAN - porównanie zastosowa

Będący częścią składową DECT standard GAP dba o to, by urządzenia różnych producentów mogły się wzajemnie komunikować. Kto jednak próbował kiedykolwiek zsynchronizować słuchawkę DECT ze stacją bazową DECT innego producenta na pewno zauważył, że ta zgodność jest dużo bardziej deklarowana, niż jest w rzeczywistości. Chociaż GAP teoretycznie umożliwia taką procedurę, różne interfejsy i systemy obsługi w praktyce wystawiają cierpliwość użytkownika na poważną próbę.

Karta USB w standardzie DECT

Nie udało się upowszechnić DECT jako standardu bezprzewodowej transmisji danych. Jedynie firma Siemens uparcie próbuje od kilku lat lansować takie urządzenia. Dzięki temu istnieje możliwość podłączenia komputerów PC do istniejącej sieci DECT.

Obecnie w ofercie dostępna jest karta Gigaset USB, która umożliwia bezprzewodowe podłączenie komputera PC do urządzeń telefonicznych ISDN i urządzeń wielofunkcyjnych. Siemens podaje, że maksymalna szybkość transmisji danych wynosi 90 kB/s. To mniej, niż przepustowość dwukanałowego łącza ISDN (128 kB/s), a więc z pewnością nie jest żadną alternatywą dla DSL.

Standard Bluetooth - lepszy od kabla

Najważniejsze standardy WLAN

Nienachalny regulator - Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty nie zajmuje się bezprzewodowymisieciami komputerowymi. Ich budowa i eksploatacja nie wymaga zezwolenia telekomunikacyjnego.

Bluetooth opracowano jako standard bezprzewodowej i energooszczędnej transmisji danych na odległość do 10 m. Urządzenia pracujące w nowszym standardzie 1.1 mają zasięg do 100 m.

Bluetooth idealnie nadaje się do szybkiego łączenia urządzeń różnych producentów lub podłączania przenośnych urządzeń peryferyjnych do notebooków i palmtopów. To szczególnie dobre rozwiązanie do palmtopów i telefonów komórkowych - układy elektroniczne są bardzo małe i pobierają niezwykle mało energii.

Stabilne łącze

Ograniczony zasięg technologii Bluetooth wskazuje jednocześnie jej typowe zastosowania. Wszędzie tam, gdzie dotąd używało się kabli RS232 lub USB, Bluetooth jest doskonałą alternatywą. Z tego samego powodu jest idealnym pretendentem do zastąpienia podczerwieni, która do niedawna jeszcze królowała w segmencie urządzeń przenośnych.

Za taką zmianą przemawia przede wszystkim dużo większa stabilność połączenia, niewymagającego kontaktu wzrokowego, oraz większa szybkość transmisji danych, która jest już wystarczająca na przykład do przesyłania plików audio.

Częstotliwości radiowe - tylko urządzenia jednego producenta

Najważniejsze standardy WLAN

Przykładowe zastosowanietechnologii Bluetooth - żaden nowoczesny telefon komórkowy nie obejdzie się bez niej.

Gdy w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia firma Logitech opracowała pierwsze myszy bezprzewodowe, ówczesna technologia podczerwieni szybko okazała się nieodpowiednia. Po pierwsze, myszka i odbiornik zawsze musiały być skierowane ku sobie, po drugie, praca w słońcu była niemożliwa. Dlatego firma zdecydowała się zastosować technologię radiową.

Do dziś na świecie działają miliony myszy i klawiatur korzystających z technologii radiowej (RF). Od tamtego czasu znacznie wzrosły wymagania użytkowników odnośnie do rozdzielczości i czasu reakcji myszy i klawiatury. Dlatego też Logitech zaproponował wraz z modelem myszy radiowej MX700 nowy, szybszy wariant technologii radiowej, nazwany Fast RF. Większa szybkość transmisji dawała w efekcie "żwawszą" mysz.

Od jakiegoś czasu istnieje wiele odmian technologii Fast RF, które różnią się między sobą zależnie od producenta. Inaczej niż w przypadku IrDA czy Bluetooth, nie ma tu mowy o współpracy urządzeń różnych producentów.

Standard WLAN - elastyczna sieć

Najważniejsze standardy WLAN

Logitech: MediaPlay to mysz-pilot. Na podstawce laserowa mysz MX1000.

Inaczej niż w przypadku Bluetooth, technologia WLAN raczej nie nadaje się do zestawiania spontanicznych połączeń między urządzeniami. Jest to wprawdzie możliwe, ale wówczas powstaje sieć Ad hoc (zob. artykuł "Więcej o technologii bezprzewodowej" na str. 28).

Przeciwko stałemu stosowaniu do połączeń spontanicznych przemawia zbyt skomplikowana konfiguracja początkowa. Ponadto technologia ta jest zbyt wydajna, żeby zmuszać ją do pracy w charakterze łącznika między dwoma urządzeniami. Natomiast doskonale zdaje egzamin jako alternatywa tradycyjnej sieci kablowej - w pewnych przypadkach użytkownicy w ogóle nie zauważą różnicy między siecią WLAN a LAN.