Najwięksi partnerzy handlowi Unii

Jak podał Eurostat, europejskie biuro statystyczne, największym partnerem handlowym Unii Europejskiej są Stany Zjednoczone, na drugim miejscu znalazły się Chiny, Indie zaś na 9. W tym tygodniu rozpoczynają się szczyty gospodarcze UE-Chiny i UE-Indie.

Jak wynika z opublikowanego raportu, w 2004 roku 12% (127 mld euro) unijnego importu pochodziło z Chin, natomiast eksport do tego kraju wyniósł 5% (48 mld euro). W eksporcie do Chin największy udział miały Niemcy (44%), Francja (11%) i Włochy (9%). Polska wyeksportowała do Chin towary za ok. 450 mln euro.

Największym importerem z Chin są Niemcy - wartość importu w 2004 roku wyniosła 28 mld euro, na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania - 20 mld euro. Polska importowała z Państwa Środka za 2 mld euro.

Przedmiotem importu i eksportu były głównie artykuły przemysłowe, takie jak samochody, komputery, sprzęt AGD i RTV, maszyny, a także odzież, papier, meble.

W europejskim eksporcie do Indii prym wiedzie Belgia (wartość eksportu w 2004 r. wyniosła 4,3 mld euro) i Wielka Brytania (3,4 mld euro). Dla porównania Polska wyeksportowała do Indii towary o wartości 69 mln euro.

Największym importerem towarów z Indii jest Wielka Brytania - łączna wartość zakupionych w ubiegłym roku dóbr wyniosła 3,4 mld euro, na kolejnych miejscach znalazła się Belgia i Niemcy.


Zobacz również