Najwięksi producenci smartfonów nie chcą korzystać z drogiego Snapdragona 865

Producenci powoli sprzeciwiają się produkcji drogich smartfonów.

Część wiodących producentów smartfonów z LG, Nokią oraz Google na czele zaprzestaje korzystania z najwydajniejszych układów oferowanych przez firmę Qualcomm.

Najwięksi producenci smartfonów nie chcą korzystać z drogiego Snapdragona 865

Źródło: qualcomm.com

Amerykanie zdecydowali się na wprowadzenie na rynek najnowszego procesora Snapdragon 865 w połączeniu z ultranowoczesnym modemem Snapdragon X55 5G, który znacząco podbija cenę detaliczną układu. Dodatkowo z możliwości nowego modemu skorzystamy jedynie w kilku lokalizacjach na całym świecie. Snapdragon X55 5G ma być rzekomym powodem, dla którego kolejni producenic rezygnują ze stosowania najwydajniejszego układu Qualcomm Snapdragon 865 w swoich flagowych modelach.

Zobacz również:

Producenci preferują podejście, które pozwala im obniżyć nieco ceny podstawowych wersji flagowych urządzeń, aby uniknąć dalszego wzrostu cen telefonów komórkowych. Na rozwiązanie to zdecydowała się firma Apple z iPhone'm 11. Szybko okazało się, że był to strzał w dziesiątkę.

Qualcomm prezentują swój najwydajniejszy procesor mobilny Snapdragon 865 finalnie pominął integrację modemu 5G w jednym układzie. To dziwne, ponieważ firma od dawna twierdziła, że rozwiązanie takie pozwoli na zwiększenie wydajności energetycznej oraz zmniejszy ilość miejsca potrzebnego na umieszczenie układu w obudowie.

Dodatkowo producenci, którzy zamierzają wykorzystać Snapdragona 865 do budowy smartfonów z 4G i tak muszą kupić modem Snapdragon X55. Z drugiej strony w międzyczasie na rynku pojawiły się procesory Snapdragon 765/765G z nieco niższej półki cenowej, które również oferują możliwość wykorzystania modemu sieci 5G, a na dodatek są o wiele tańsze przy zachowaniu nadal w pełni wystarczającej wydajności.

Portal Ars Technica zauważa, że producenci nie chcą wykorzystywać Snapdragona 865 w swoich flagowych konstrukcjach, aby uniknąć dalszych wzrost cen w momencie, gdy rynek jest już nasycony, a sprzedaż gwałtownie spada.

Nadchodzące flagowce takie, jak LG G9 ThinQ, Google Pixel 5 oraz Nokia 8.3 mają wykorzystywać układ Qualcomm Snapdragon 765.

Sprawdź, ile kosztuje Google Pixel 4.

Źródło: techspot.com