Największa fabryka plazm na świecie zostanie zamknięta - Panasonic tnie produkcję TV o 50 proc.

Panasonic również nie oparł się kryzysowi i globalizacji oraz trudnej sytuacji na rynku japońskim w ostatnim czasie. Japoński koncern postanowił zamknąć swoją największą fabrykę plazm i zmniejszyć o połowę produkcję telewizorów. To wynik strat finansowych w ostatnim roku fiskalnym.

Fabryka Amagasaki Panasonika

Panasonic zamyka swoje fabryki telewizorów w Japonii

Ze względu na słabą dochodowość interesu, obecnie holenderski Philips sprzedaje telewizory Chińczykom. Ale okazuje się, że w Japonii wcale lepiej z sprzedażą telewizorów nie jest. Panasonic, który ma w Japonii 6 fabryk telewizorów, ogłosił że połowa z nich (czyli aż 3 fabryki telewizorów) wstrzyma produkcję TV. Jedna z nich zostanie całkowicie zamknięta - to fabryka Amagasaki Nr 3, największa fabryka plazm na świecie. W wyniku jej zamknięcia pracę straci przynajmniej tysiąc osób (większość przejdzie na wcześniejszą emeryturę). Panasonic zamierza też sprzedać jedną z fabryk LCD konkurencyjnemu konsorcjum, w ramach którego działają Hitachi, Sony i Toshiba.

Największa fabryka plazm na świecie zostanie zamknięta - Panasonic tnie produkcję TV o 50 proc.

Panasonic NeoPlasma

Największa fabryka plazm na świecie zostanie zamknięta

Panasonic zamknie fabrykę plazm w Amagasaki Nr 3 jeszcze pod koniec tego roku finansowego. A więc zamknięta zostanie największa fabryka plazm na świecie została uruchomiona dopiero dwa lata temu i miesięcznie jest w stanie wyprodukować 330 tys. 42-calowych paneli plazmowych. W tej chwili produkuje plazmy w rozmiarach od 42 do 150 cali.

Panasonic zmniejsza produkcję TV o 50 proc.

Produkcja zostanie obcięta w fabryce Agamasaki nr 2. - a to oznacza, że plazmy w Japonii będą produkowane już tylko w jednej fabryce - Amagasaki Nr 1. Panasonic ma jeszcze fabrykę plazm w Szanghaju, ale tam produkcja nie zostanie zmniejszona.

Panasonic sprzeda fabrykę LCD dla konkurencji

Również jedna z dwóch fabryk LCD zostanie zamknięta - najnowsza fabryka w Himeji dalej będzie pracować, ale starsza w Mobara przestanie robić panele LCD i zostanie sprzedana prawdopodobnie dla konsorcjum Innovation Corporation, w którego skład wchodzą Hitachi, Sony i Toshiba.

Panasonika droga do Chin

Panasonic jako jedna z nielicznych firm wciąż tworzy telewizory od początku do końca zamiast kupować główne elementy od zewnętrznych dostawców. Ale wydaje się, ze to za chwilę sie zmieni. Panasonic jest pod kreską od 2008 roku i to pomimo sprzedaży 20 milionów telewizorów w ostatnim roku fiskalnym i przychodów w wysokości aż 8,3 miliarda funtów. Całkowity zysk w tym roku miał wynieść 248 milionów funtów, czyli o połowę mniej niż w ubiegłym roku fiskalnym (613 milionów funtów), a nawet tego nie udało się utrzymać. W tym roku Panasonic poniesie straty w wysokości 1 miliarda funtów.

Dlaczego Panasonic zmniejsz produkcję telewizorów?

Zamknięcie fabryk i zmniejszenie produkcji telewizorów o połowę spowodowane jest bardzo złą sytuacji na japońskim rynku. W dodatku silny Jen osłabia eksport japońskich telewizorów. Zwiększa się też na japońskim rynku konkurencja ze strony koreańskich firm, co byłoby nie do pomyślenia jeszcze jakiś czas temu.

- Nie zamierzamy wycofywać się z produkcji telewizorów - powiedział 2 miesiące temu Fumio Ohtsubo, szef Panasonika.

Największa fabryka plazm na świecie zostanie zamknięta - Panasonic tnie produkcję TV o 50 proc.

Telewizory Panasonic

Ohtsubo powiedział też, że Panasonic opierał się do tej pory na założeniu, że jeżeli zwiększą ilość wprowadzanych na rynek telewizorów, to pojawią się zyski, ale teraz jest już jasne, że produkcja dużej ilości TV nie gwarantuje zysków.

Mniej, ale lepiej - nowa strategia Panasonic?

Teraz Panasonic spróbuje pewnie skupić się na produktach, w którym może pobić konkurencję niż na masowej produkcji. Z jednej strony to smutne, że Panasonic zamyka fabryki telewizorów w Japonii, z drugiej może to dobrze, bo może lepiej nastawić się na wyselekcjonowane produkty, które są lepsze od tych konkurencji. Tak widzi to Panasonic. Problem w tym, że jeżeli mamy wybierać jakieś wiodące produkty japońskiego koncernu, to akurat plazmy Panasonika słynęły z jakości i obecnie uznawane są za najlepsze na rynku - plazma Panasonic VT30 została uznana za najlepszy telewizor roku przez EISA 2011.

Największa fabryka plazm na świecie zostanie zamknięta - Panasonic tnie produkcję TV o 50 proc.

Panasonic NeoPlasma

Tania produkcja w Chinach

Warto przypomnieć, że Panasonic już wcześniej w tym roku zapowiedział, że przeniesie produkcję plazm do Chin. Jedna rzecz wydaje się więc pewna - w dzisiejszym zglobalizowanym świecie producenci są zmuszeni produkować sprzęt w Chinach - tylko tam się opłaca.

Źródło: What HiFi

Aktualizacja

Do redakcji wpłynęło oficjalne stanowisko firmy Panasonic w tej sprawie:

"Panasonic, jak każdy producent elektroniki, stale monitoruje efektywność procesów produkcji, aby umacniać swoją pozycję lidera na rynku telewizorów plazmowych i LCD. Informacje zawarte we wspomnianym artykule nie pochodzą od Panasonic i firma ich nie potwierdza".