Największa na świecie sieć spamerska zamknięta

Amerykańska federalna komisja handlu poinformowała, że zamknęła największą na świecie sieć zajmującą się rozsyłaniem niechcianej korespondencji, czyli spamu. Według komisji była ona odpowiedzialna za rozesłanie miliardów wiadomości, z których ponad 3 miliony, wraz ze skargami od użytkowników, trafiło do urzędu.

Grupa działała z terenów Australii, Nowej Zelandii, Chin, Indii, Rosji, Kanady i Stanów Zjednoczonych i była odpowiedzialna za jedną trzecią całego spamu rozsyłanego z wykorzystaniem sieci.

Głównym produktem 'reklamowanym' przez sieć były lekarstwa. Broniąc się przed sądem grupa stwierdziła, że informacje wysyłane były w dobrej wierze, a oferowane produkty były odpowiednikami tych, które zostały zaakceptowane do obrotu przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Jednak sąd uznał, że nie jest to prawdą, gdyż leki były wysyłane z terenu Indii.

Warto zaznaczyć, że o ile część z reklamowanych specyfików nie miała żadnej wartości medycznej, o tyle jeden z nich był niebezpieczny dla zdrowia. Obiecując poprawę potencji u mężczyzn, powodował on znaczny spadek ciśnienia tętniczego.

Za winnych budowy sieci rozsyłającej spam zostały uznane dwie osoby: Lance Atkinson oraz Jody Smith. Prowadzili oni spamerską działalność wykorzystując w tym celu 4 własne firmy: Inet Ventures Pty Ltd, Tango Pay Inc, Click Fusion Inc i TwoBucks Trading Ltd. Dodatkowo Atkinson ma wciąż do zapłacenia ponad 2 miliony dolarów grzywny. Taki wyrok zapadł przeciwko niemu w podobnej sprawie rozstrzygniętej w 2005 roku.


Zobacz również