Największa porażka Atari odnaleziona po 31 latach!

E.T. the Extra-Terrestrial to gra przygodowa, wydana w 1982 roku na Atari 2600. Produkcja okazała się tak kiepska, że niemal całą wydaną partię... firma zakopała na wysypisku śmieci. Kartridże spoczywały tam 31 lat!

Produkcja ta powstała oczywiście na fali popularności filmu E.T. Gameplay polegał na sterowaniu sympatycznym kosmitą, który musiał odnaleźć trzy kawałki telefonu, aby... zadzwonić na swoją planetę, co skutkowało pojawienie się statku kosmicznego, zabierającego go do domu. Jako że twórca tej produkcji miał zaledwie niecałe sześć tygodni na jej stworzenie (a przeciętnie produkcja gry trwała wówczas pięć miesięcy), wyszedł gniot nad gnioty, nazwany przez branżę gier wideo - zarówno wówczas, jak i współcześnie - największą pomyłką w historii gier komputerowych. Koszt produkcji tego potworka wyniósł aż 125 milionów dolarów, nie wiadomo jednak, czy kwota ta obejmuje prawa do ekranizacji, za które Atari wyłożyło co najmniej 20 milionów.

Największa porażka Atari odnaleziona po 31 latach!

E.T. odnalezione!

Na początku gra sprzedawała się nawet nieźle, jednak miażdżące recenzje w prasie oraz negatywne opinie samych graczy spowodowały, że Atari dostawało setki tysięcy egzemplarzy zwrotów gry - po prostu nikt nie chciał jej kupować. Co było zrobić z taką ilości kartridży? Postanowiono zakopać je na wysypisku śmieci w liczącym 30 tysięcy mieszkańców miasteczku Alamogordo (Nowy Meksyk). Liczba kartridży była tak wielka, że (podobno) przewieziono je na czternastu ciężarówkach - jednak oprócz samej gry znajdował się na nich również zużyty sprzęt firmy i inne zwroty. W 1986 roku wysypisko zostało zamknięte.

Zobacz również:

  • Atari wraca do gry, a raczej do tworzenia gier na PC i konsole
Największa porażka Atari odnaleziona po 31 latach!

Poszukiwania śladów E.T.

W 2013 roku grupka zapaleńców wpadła na pomysł, aby odkopać "legendarną grę". Poszukiwania trwały długo, aż w końcu wczoraj, 26 kwietnia 2014 roku, dokładnie o 12:45, ogłoszono odnalezienie tej wstydliwej pamiątki Atari, a na dowód pokazano odkopane kartridże. Na temat gry oraz jej poszukiwań powstanie film dokumentalny, zrealizowany przez Xbox Entertainment Studios.