Największa z największych

Gigabyte GV-3D1-68GT to prawdopodobnie największa karta graficzna, jaką można kupić. Wyposażono ją w dwa procesory NVIDIA GeForce 6800 GT zainstalowane na jednej płytce laminatu.


Gigabyte GV-3D1-68GT to prawdopodobnie największa karta graficzna, jaką można kupić. Wyposażono ją w dwa procesory NVIDIA GeForce 6800 GT zainstalowane na jednej płytce laminatu.

O mały włos gabarytami przegrałaby z monstrum Asusa, wyposażonym w dwa procesory GeForce 6800 Ultra, ale Asus, mając już gotowy produkt, wycofał go z oferty.

Nastąpiło to praktycznie w dniu premiery układów GeForce 7800 GTX, które dużo lepiej nadają się do podobnych konstrukcji (co było pewnie bezpośrednią przyczyną zaniechania szalonego pomysłu Tajwańczyków). Ze względu na nowocześniejszy proces technologiczny 0,11 mikrona procesory te wydzielają mniej ciepła niż GF 6800 GT, mimo że jednostka obliczeniowa ma zdecydowanie więcej tranzystorów. W rezultacie można było opracować kartę szybszą, a jednocześnie zużywającą mniej prądu i chłodzoną ciszej przez niski radiator z wentylatorem i systemem rur cieplnych.

Gigabyte stawia na monstrum

Największa z największych

Model ten jest prawdopodobnie największą kartą graficzną, jaką można kupić.

Gigabyte nie wystraszył się pomysłu z podwójnym procesorem, ale postawił na modele GeForce 6800 GT. Są niewiele wolniejsze od Ultra, a potrzebują znacznie mniejszego i cichszego układem chłodzenia. Gigant Gigabyte'a wyposażony jest w ogromny, miedziany radiator pokrywający górną część laminatu. Pośrodku radiatora znajduje się masywny wentylator, odprowadzający ciepło z dwóch procesorów. Podobny, mniejszy, lecz także ponadwymiarowy układ chłodzenia umieszczono na spodzie karty.

Zamontowane w komputerze dwa modele kart GeForce 6800 GT wymagają podłączenia do dwóch specjalnych wtyczek zasilania PCI Express (6-pinowe), natomiast karta Gigabyte'a zadowala się zasilaniem z jednej. Wbrew pozorom, to duża zaleta, bo na razie zasilaczy przystosowanych do konfiguracji SLI jest niewiele i kosztują fortunę. Zdecydowanie łatwiej i taniej kupisz zasilacz z pojedynczym gniazdem PCI Express. Oczywiście jego moc powinna być odpowiednio wysoka - do komputera z taką kartą, jak testowana, rozsądnym minimum będzie zasilacz o mocy około 450 W. Tryb pracy karty modelu GV-3D1-68 GT - aktywny jeden procesor lub dwa - wybiera się mikroprzełącznikami zamontowanymi z tyłu karty. Łatwo ich nie zauważyć, dlatego zalecane jest zapoznanie się z dokumentacją przed przystąpieniem do instalacji.

Nietypowo rozwiązano sposób podłączenia gniazd monitorowych. Dwa cyfrowe DVI zamontowano bezpośrednio na śledziu karty, natomiast dodatkowe dwa analogowe VGA znajdują się na śledziu połączonym z nią kablem. Dla osób pracujących z wieloma monitorami LCD może to być wadą, bo standardowo karty GeForce 6800 GT mają podwójne wyjścia cyfrowe i kupując dwa takie modele, masz do dyspozycji aż cztery wyjścia DVI.

Wszystko podwójne

Największa z największych

Spód karty wyposażono w mniejszy, lecz także imponujący układ chłodzenia.

Oprócz dwóch procesorów GeForce 6800 GT (pracują z taktowaniem 375 MHz) kartę wyposażono w 2x256 MB pamięci GDDR3 (moduły 8x32 o czasie dostępu 1,6 ns), taktowanej z częstotliwością 1090 MHz i korzystającej z podwójnego, 256-bitowego interfejsu pamięci. Podwojono także liczbę potoków renderingu, są więc aż trzydzieści dwa (2x16).

SLI wymagane

Wadą wymagań sprzętowych jest konieczność instalacji karty w płytach głównych SLI. Szkoda, bo model ten byłby bardzo atrakcyjny dla użytkowników innych platform wyposażonych w złącza PCI Express x16. Wentylatory pracują głośno, lecz nie tak, jak "wirówek" GeForce FX 5800 Ultra czy 6800 Ultra. Gdy obudowa jest zamknięta, szum wentylatorów można znieść. Instalując kartę na płytach przeznaczonych do procesorów AMD 64, należy ustawić selektor SLI w pozycji Normal. Intelowa edycja chipsetu nForce4 wymaga, aby selektor pracował w trybie podwójnym. Co istotne, w przeciwieństwie do pierwszej edycji karty graficznej Gigabyte'a, wyposażonej w podwójne procesory umieszczone na wspólnym laminacie (2xGF 6600 GT), nowy, potężniejszy model może poprawnie pracować także na płytach innych producentów. Wcześniejsza wersja wymagała specjalnej płyty marki Gigabyte.

Zalety

Największa z największych

Mikroprzełączniki pozwalają na uruchomienie jednego bądź dwóch procesorów graficznych.

Karta oferuje rewelacyjną wydajność w stosunku do swojej ceny. Kupując giganta Gigabyte'a, płacisz o 350-400 zł mniej, niż kosztują dwie najtańsze karty GeForce 6800 GT. Dodatkowy zysk to możliwość zastosowania tańszych zasilaczy z pojedynczym zasilaniem graficznym PCI Express.

Największa z największych

Parametry techniczne i wyniki testów kart

Omawiany model zajmuje w obudowie mniej miejsca niż dwie osobno umieszczone karty 6800 GT. Nie zasłania gniazd rozszerzeń sąsiadujących z drugim portem PCI Express x16. O wydajności można mówić wyłącznie w superlatywach. Jest wyższa niż nowszego układu GeForce 7800 GTX, pracującego w trybie pojedynczym. Pozwala na płynne generowanie grafiki 3D w dowolnej rozdzielczości, w trybie poprawy jakości obrazu - wygładzanie lub filtrowanie - oraz w dowolnej grze, która jest obecnie do kupienia. Szkoda, że nie można umieścić dwóch takich kart w dwóch slotach PCI Express x16 i w ten sposób uruchomić cztery procesory graficzne. Takiej możliwości na razie NVIDIA nie oferuje.

Wady

Główne zastrzeżenia mamy do rozmiarów, sprawiających sporo problemów podczas instalacji. Karta jest dłuższa niż większość płyt głównych. Ze względu na duży układ chłodzenia jest także szeroka i często nie sposób umieścić ją na płycie ze względu na "przeszkody terenowe". Najczęściej na drodze stają banki pamięci RAM lub gniazda dysków SATA. Przed zakupem warto sprawdzić, czy zmieści się w danym modelu płyty głównej. Asus A8N-SLI Premium z redakcyjnej platformy testowej ledwo sobie poradził z przyjęciem giganta. Karta zawadzała nieco o moduły pamięci, więc została lekko wygięta, ale nie wpływało to na poprawność jej pracy. I ostatnia wada - cena...

Konfiguracja platformy testowej:

Płyta główna Asus A8N-SLI Premium, 2x512 MB DDR400, twardy dysk Maxtor DiamondMax Plus 9 80 GB (ATA133), procesor AMD Athlon 64 3800+. System operacyjny Windows XP Pro + Service Pack, sterowniki ForceWare 77.77, jakość tekstur ustawiona na najwyższy poziom, vsync off.