Największe firmy ISP

Serwis Iconocast przedstawił listę największych dostawców usług internetowych.

Serwis Iconocast przedstawił (za Telecommunications Reports International) listę największych dostawców usług internetowych (pod względem liczby użytkowników). Zgodnie z zaprezentowanymi danymi, największym ISP jest America Online - 23,2 mln subskrybentów. AOL opanowała 37% rynku, z kolejnego na liście 1stUp.net korzysta 4,2 mln osób. Na następnych miejscach plasują się NetZero (4 mln), Earthlink i Spinway (po 3,5 mln), Juno Web (3 mln). Compuserve z 2,8 mln subskrybentów i MSN z 2,6 mln użytkowników lokują się na siódmej i ósmej lokacie.

Jak podaje Iconocast, zwiększa się natomiast liczba subskrybentów korzystających z darmowych usług "prywatnych" ISP. Według raportu przygotowanego przez Juno Communications, liczba takich użytkowników przed końcem 2005 r. wzrośnie aż do 14,9 mln. The Strategies Group podaje natomiast jeszcze bardziej optymistyczną prognozę, wg której liczba korzystających z darmowych usług w Stanach Zjednoczonych potroi się i osiągnie poziom 37 mln (dziś 12 mln), na co największy wpływ będzie miał rozwój możliwości personalizacji "zawartości" dostarczanej użytkownikom.

Iconocast podał też czerwcowe badania Telecommunications Reports International dotyczące rodzajów połączenia z siecią, z których korzystają użytkownicy. Z danych wynika, że większość klientów posługuje się połączeniem Dial-Up (ponad 58 mln), z kablówki, Internet TV i DSL korzysta odpowiednio: ok. 2,8 mln, ok. 1,1 mln i ok. 0,3 mln osób. Wart zauważenia jest natomiast fakt, że w ciągu ostatnich 2 kwartałów największy przyrost liczby użytkowników dotyczy osób korzystających z połączenia DSL (51%).

Nowi subskrybenci usug internetowych z pewnością wpłyną znacząco na przychody ISP. Najwięjsze zyski osiągną wg ekspertów te firmy, które zaoferują reklamodawcom możliwość dotarcia do wyspecjalizowanych grup klientów.


Zobacz również