Największe fuzje i przejęcia 2009 r. w branży IT

Zbliżający się nieuchronnie do zasłużonego końca 2009 rok znacząco wpłynął na kształt całego rynku IT. Doszło aż do dziesięciu akwizycji bądź fuzji, a koszt każdej z tych transakcji przekroczył miliard USD. Wśród największych graczy 2009 roku wymienić można takie koncerny, jak: Oracle, Cisco, Dell, HP, EMC czy IBM.

Oracle-Sun: 7,4 mld USD

Połączenie jednego z największych dostawców aplikacji bazodanowych z producentem serwerów i pamięci masowych może na długo zmienić oblicze rynku. Choć decyzja o zakupie Suna przez Oracle została podjęta w kwietniu br. wciąż nie może dojść do skutku, głównie z przyczyn legislacyjnych. Jedną z ostatnich przeszkód na drodze finalizacji przejęcia jest decyzja Komisji Europejskiej, która 11 listopada 2009 r. wydała oficjalne oświadczenie stwierdzające, że planowane połączenie obu firm może zagrozić konkurencyjności na rynku baz danych (Oracle, MySQL).

Ostateczna decyzja ma zapaść 27 stycznia 2010 r. po udokumentowaniu stanowiska Oracle w tej sprawie. Z chwilą finalizacji transakcji Oracle i Sun będą stanowić realną przeciwwagę np. dla Microsoftu (bazy danych) czy dostawców sprzętu (IBM, HP, Dell).

Xerox-Affiliated Computer Services: 6,4 mld USD

Według analityków, wrześniowa decyzja Xerox o przejęciu ACS to strzał w dziesiątkę. Firma może w ten sposób potroić swoje przychody z szeroko pojętych usług zarządzania dokumentami. Na mocy porozumienia 74 tys. pracowników ACS zasili 54 tys. załogę koncernu Xerox. Firma liczy na znaczne poszerzeniu kręgu odbiorców swoich usług, tym bardziej, że szacuje się, że dotychczas firmy mogły mieć tylko ok. 20 proc. wspólnych klientów.

Dell-Perot Systems: 3,9 mld USD

W tym samym czasie, gdy zarząd Xerox podejmował decyzję o gigantycznej fuzji, Dell zadecydował o kupnie Perot Systems, jednego z większych dostawców usług IT na świecie. Przejmując Perot Systems, Dell chce poszerzyć bazę klientów, którzy byliby zainteresowani sprzętem dostarczanym przez tego producenta. Koncern szczególnie liczy na odbiorców z sektora rządowego i służby zdrowia (znaczna część klientów Perot Systems).

Cisco-Tandberg: 3,4 mld USD

W październiku br. Cisco, wyrastające na ważnego dostawcę rozwiązań do wideokonferencji (WebEx, TelePresence), podjęło decyzję o przejęciu firmy Tandberg, również działającej w tym obszarze. Transakcja stała jednak pod znakiem zapytania, głównie ze względu na obiekcje ze strony udziałowców Tandberga (zbyt niska cena zakupu). Wszystko wskazuje na to, że proces przejęcia dojdzie do skutku, ponieważ Cisco podbiło własną ofertę i na początku grudnia br. poinformowało, że dysponuje już większością głosów potrzebnych do akceptacji zakupu.

Cisco-Starent Networks: 2,9 mld USD

Kolejne miliardy dolarów Cisco postanowiło przeznaczyć na zakup Starent Networks. Starent Networks to duży dostawca infrastruktury IP dla operatorów sieci komórkowych. Rozwiązania firmy pomagają połączyć sieci GSM/UMTS/HSPA, CDMA2000 (1X, Ev-DO), LTE/WiMAX, WLAN) z sieciami pakietowymi, co z kolei umożliwia zaoferowanie klientom operatorów wielu usług znanych z szerokopasmowej oferty dostawców stacjonarnych. Obecnie z rozwiązań tej firmy korzysta ponad 100 operatorów sieci komórkowych w 45 krajach.