Największe mity technologiczne

Drogie kable są lepsze! Defragmentacja zwiększa wydajność dysku! Regenerowane tusze niszczą twoją drukarkę! Poddaliśmy te i dziewięć innych obiegowych opinii testom, aby sprawdzić, czy najbardziej nieprawdopodobne mity dotyczące technologii komputerowych, mają w sobie choć trochę prawdy.


Jak się okazuje, Vista nie jest aż tak powolna, jak ją opisują, a twój pecet nie zawiesi się, gdy otworzysz jego obudowę bez opaski antystatycznej na nadgarstku. Wokół technologii krąży wiele kłamstw, półprawd i fałszywych informacji - w dużej mierze zawdzięczamy to Internetowi. Wydobyliśmy niektóre z najczęściej powtarzanych poglądów, aby ustalić, które kryją w sobie prawdę, a które można włożyć między bajki.

Nie ulega wątpliwości, że odrobina prawdy znajdzie się nawet w najbardziej fantastycznej pogłosce. Dlatego postanowiliśmy nie kategoryzować poszczególnych stereotypów jako prawda lub fałsz, lecz przydzielić im oceny określające, jak wiele wspólnego mają z rzeczywistością. Skala ocen sięga od 1 do 4: 1 - stereotyp całkowicie zgodny ze stanem faktycznym, 2 - stereotyp częściowo zgodny ze stanem faktycznym, 3 - stereotyp budzący wątpliwości, 4 - stereotyp kompletnie nieprawdziwy.

Zobacz również:

  • Jaką drukarkę z systemem stałego zasilania atramentem kupić? [RANKING 2023]
  • Najlepsze drukarki laserowe do domu i małego biura 2023. Przegląd najciekawszych modeli

Mówią, że:

Vista jest wolniejsza od Windows 7.

Największe mity technologiczne

Windows Vista zachwyciła niektórych użytkowników XP atrakcyjniejszym interfejsem, jednak okazała się ociężała i powolna.

Już niedługo po premierze Vista zyskała reputację systemu mało wydajnego, pochłaniającego mnóstwo zasobów. Gdy pojawił się Windows 7, użytkownicy z miejsca uznali go za szybki system operacyjny, którym powinna być Vista.

Przeprowadziliśmy testy benchmarkowe na kilku komputerach stacjonarnych i laptopach przy użyciu zarówno 32- jak i 64-bitowej wersji Visty i Windows 7 tuż po wypuszczeniu na rynek drugiego z wymienionych systemów (wyniki testów znajdziesz tutaj). W teście wydajności WorldBench 6 środowisko Windows 7 uzyskało oceny lepsze niż Vista, ale różnice były niewielkie i wynosiły od 1,25 do prawie 10% (jednak w większości kategorii "siódemka" wypadła tylko trochę lepiej od Visty, w granicach 2-3%). Ponadto badania wykazały, że "siódemka" znacznie szybciej wykonywała operacje dyskowe i umożliwiała nieco dłuższą pracę laptopów na baterii. Za to aplikacje uruchamiały się w niej wolniej.

Największe mity technologiczne
Okazuje się, że najnowszy system operacyjny Microsoftu sprawia wrażenie wydajnego i szybciej reaguje na polecenia użytkownika, bo zoptymalizowano w nim rejestr i dokonano zmian w Menedżerze okien - jednak różnica jest niewielka.

WERDYKT: Windows 7 jest wydajniejszy od swojego poprzednika, ale nie aż tak bardzo, jak może się wydawać.

Czy wiesz, że...

Przetaktowując procesor na płycie głównej, nie uda ci się wysadzić komputera w powietrze. W wyniku podkręcenia może powstać nadmiar ciepła, który może zakłócać wydajność peceta i z biegiem czasu doprowadzić do trwałego uszkodzenia określonych podzespołów. Jednak w krytycznej sytuacji prędzej dojdzie do automatycznego wyłączenia się komputera niż do wybuchu. Nowsze procesory Intela i AMD samodzielnie zwiększają lub zmniejszają częstotliwość taktowania zależnie od bieżącego obciążenia, aby zapewnić optymalną wydajność bez ryzyka przegrzania.