Największe naukowe i technologiczne wydarzenia w 2012 r.

Kończący się 2012 rok to dobra okazja do przypomnienia najważniejszych wydarzeń naukowych i technologicznych, których byliśmy świadkami w ciągu ostatnich 12 miesięcy.


W kończącym się właśnie 2012 roku byliśmy świadkami wielu bardzo znaczących i interesujących wydarzeń ze świata nauki i nowoczesnych technologii. Oto ich lista:

Lądowanie Curiosity na Marsie

Dokładnie 6 sierpnia 2012 roku agencja NASA przeprowadziła z sukcesem jedno z najbardziej skomplikowanych lądowań umieszczając łazik Curiosity na Marsie. Dzięki jego pracy naukowcom udało się zlokalizować miejsce, w którym najprawdopodobniej znajdowało się kiedyś koryto rzeki.

Curiosity na Marsie - dawne koryto rzeki

Curiosity na Marsie - dawne koryto rzeki

Bozon Higgsa

W lipcu mieliśmy do czynienia z przełomowym odkryciem fizyków z CERN. Ogłosili oni bowiem, że najprawdopodobniej udało im się potwierdzić istnienie cząstek Higgsa, które są ostatnim elementem teorii zwanej Modelem Standardowym. To niesamowite odkrycie pomoże nam w zrozumieniu, jak powstał wszechświat.

James Cameron na dnie Rowu Mariańskiego

W marcu po 7 latach przygotowań James Cameron (reżyser "Titanica" i "Avatara") samotnie zszedł w specjalnie zaprojektowanym batyskafie do najniżej położonego punktu naszej planety (ok. 11 km). Doniosłość tego wydarzenia potwierdza fakt, że do tej pory udało się to jedynie 3 osobom.

Felix Baumgartner skacze z baaardzo wysoka

14 października austriacki spadochroniarz oraz BASE jumper Felix Baumgartner wykonał skok ze stratosfery z wysokości 39 045 metrów. Miliony osób na całym świecie śledziło to wydarzenie z wypiekami na twarzy. Sam znalazłem się wśród nich, dzięki czemu chociaż w niewielkim stopniu mogłem poznać uczucie jakie towarzyszyło ludziom obserwującym pierwsze lądowanie człowieka na księżycu.

Drukowanie 3D

Co prawda drukowanie 3D powstało już jakiś czas temu, lecz w mijającym roku mieliśmy do czynienia z przełomowymi pomysłami na wykorzystaniem jego możliwości. Mowa tutaj m.in. o "wydrukowaniu" sztucznej wątroby oraz naczyń krwionośnych.

Ponadto systemy druku 3D są coraz tańsze, co oznacza, że powoli będą wkraczać do domów konsumentów zmieniając np. całkowicie obecny system zakupów. Wystarczy bowiem, że pobierzemy interesujący nas projekt jakiejś rzeczy i prześlemy go do drukarki.

Lampka wydrukowana za pomocą drukarki 3D

Lampka wydrukowana za pomocą drukarki 3D

Technologia mobilna

W 2012 roku mieliśmy do czynienia z jeszcze szybszym rozwojem technologii mobilnych, do czego przyczynił się również Microsoft prezentując "dotykowy" system Windows 8. Wydaje się więc, że wkrótce laptopy z ekranem dotykowym staną się standardem.

______________________

Czy macie jeszcze jakieś pomysły na uzupełnienie tego zestawienia?