Największe sieci komórkowe USA ukarane za sprzedawanie danych klientów

Na początku lutego Komisja Handlu (ta od zakazu handlu z Huawei) poinformowała amerykański kongres, że "jeden lub więcej" operatorów sieci komórkowych w USA sprzedaje dane klientów. Jakie dane i w jaki sposób ukarano te sieci?

Federalna Komisja Handlu (FCC) postawiła zarzuty czterem największym amerykańskim operatorom: AT&T, T-Mobile, Verizon oraz Sprint. W 2018 roku odkryto, że sprzedają one firmom trzecim dane dotyczące lokalizacji użytkowników - oczywiście bez pytania ich o zgodę. Rozpoczęto dochodzenie, które pozwoliło stwierdzić, że usługa lokalizacji, dostarczona przez Securus, została wprowadzona, aby władze miały kontrolę nad tym, gdzie przebywają... więźniowie, jednak sieci sprzedawały je również firmom trzecim. W piątek FCC nałożyła na nie karę o łącznej wysokości 208 milionów dolarów. Najwięcej zapłaci T-Mobile - 91 milionów, AT&T - 57, Verizon - 48, a Sprint - 12 milionów dolarów kary.

Jak uzasadnia kary prezes FCC, Ajit Pai: "Obywatele amerykańscy zabierają ze sobą wszędzie swoje telefony. Informacja o ich lokalizacji jest niezwykle osobista i wrażliwa. FCC opublikowało szereg jasnych reguł, do których muszą stosować się wszystkie sieci telefonii komórkowej w celu ochrony prywatnych danych ich klientów. Od 2007 roku wiedzą one, że za nieprzestrzeganie ich wykonywania grozi surowa kara. I dzisiaj właśnie została ona zastosowana (...) FCC nie będzie tolerować narażania prywatności Amerykanów przez operatorów".

Zobacz również:

  • Najlepszy antywirus na Androida - przegląd antywirusów na system Android 2023
  • Realme GT3 będzie miał mocną konkurencję! Nadchodzi Nothing Phone (2)

Wyrok nie jest prawomocny i każda z sieci ma określony czas na odwołanie się od niego. A jeśli nie chcesz znaleźć się kiedyś w podobnej sytuacji, polecamy używanie sieci VPN.

Źródło: GSM Arena