Największe wpadki Sony

2011 rok zakończony wyjątkową nagrodą

Wspomniany 2011 rok okazał się dla Sony katastrofalny. Poniżej chronologicznie przedstawiliśmy to, co spotkało japońską firmę, a przede wszystkim jej bogu ducha winnych klientów.

Anonymous atakuje

Na początku kwietnia w związku z działaniami Sony mającymi na celu uniemożliwienie hakowania PlayStation 3 i pociągnięcie do odpowiedzialności tych, którzy znaleźli na to sposób, grupa hakerów Anonymous oskarżając japońską firmę o cenzurę i łamanie praw do prywatności wkroczyła na wojenną ścieżkę i przypuściła atak DDoS na Sony.com i PlayStation.com.

Jedna z największych kradzieży danych w historii

20 kwietnia Sony zamknęło usługi PlayStation Network i Qriosity tłumacząc się "niedziałaniem pewnych elementów" i deklarując, że przestój nie powinien trwać dłużej niż "dzień lub dwa". Trzy dni później dowiedzieliśmy się jednak, że wspomniane działania mają związek z wykryciem 19 kwietnia incydentu zagrażającego integralności i bezpieczeństwu bazy danych użytkowników, do którego doszło w dniach 17-19 kwietnia. Dopiero 25 kwietnia Sony przyznało, że celem ataku na sieć PSN były dane użytkowników. W ręce hakerów (grupa Anonymous zdecydowanie odcięła się od ataku) wpadły dane ponad 77 milionów osób (nazwiska, adresy zamieszkania, adresy poczty elektronicznej, daty urodzenia, loginy i hasła, a nawet pytania i odpowiedzi podawane przez internautów jako dodatkowe zabezpieczenie konta). Sieć PSN nie działała kilka tygodni, natomiast cierpliwość najzagorzalszych fanów Sony skończyła się po wypowiedzi dyrektora wykonawczego Howarda Stringera, który stwierdził, że jego firma wystarczająco szybko po ataku (minął tydzień) poinformowała o jego skutkach użytkowników.

Firma Sony zatrudniła specjalistów, którzy zbadali zabezpieczenia usługi PSN. Ich wnioski były druzgoczące. Wynikało z nich bowiem, że usługa nie miała żadnych solidnych mechanizmów zabezpieczeń. Sony korzystało ze starego, podatnego na ataki serwera Apache i nie stosowało Firewalla.

Na koniec warto dodać, że 2 maja Sony przyznało, iż podczas ataku wykradziono również dane ponad 12 tys. kart kredytowych...