Największy OLED na świecie: LG podaje więcej szczegółów

Kilka dni temu firma LG potwierdziła wcześniejsze pogłoski i oficjalnie zapowiedziała największy na świecie 55-calowy telewizor wykonany w technologii OLED. Wczoraj podzieliła się kolejnymi szczegółami na jego temat.

Podstawową zmianą jaką w stosunku do technologii LCD oferuje technologia OLED jest wyeliminowanie podświetlenia, które w przypadku tych pierwszych realizuje system lamp fluorescencyjnych z zimną katodą (CCFL) lub coraz popularniejszych diod LED.

Technologia OLED posiada szereg zalet i od dawna oczekiwana jest na rynku telewizorów. Niestety producenci borykali się do tej pory m.in. z problemem produkcji "organicznych" wyświetlaczy o dużej przekątnej. Dość przypomnieć tutaj, że pierwszym komercyjnie dostępnym tego typu odbiornikiem był malutki 11-calowy Sony XEL-11.

Zobacz również:

Druga sprawa dotyczy ceny. Pomimo tego, że szacunkowe koszty masowej produkcji są znacznie niższe niż produkcja wyświetlaczy LCD, technologia OLED jest obecnie bardzo droga. Np. za wspomniany XEL-11 trzeba zapłacić blisko 7000 złotych!

Na szczęście wkrótce ma to się zmienić. Firma LG zapowiedziała bowiem kilka dni temu, że wprowadzi w obecnym roku do sprzedaży 55-calowe telewizory OLED, które będą cechowały się przystępną jak na tego typu produkt ceną. Co to oznacza? Wkrótce pewnie się dowiemy.

Co obecnie wiemy o nowym telewizorze LG?

Podsumowując wszystkie doniesienia wiadomo obecnie, że zostanie on wykonany w oparciu o technologię Oxide TFT (wykorzystuje tlenek krzemu), która zastąpiła wykorzystywaną do tej pory w mniejszych OLED-ach technologię Low Temperature Poly Silicon. Ponadto jego grubość ma wynosić 4 milimetry, natomiast czas reakcji powinien być 1 000 razy szybszy niż w przypadku wyświetlaczy LCD.

55-calowy TV będzie ważył zaledwie 7,5 kilograma i w odróżnieniu standardowych OLED-ów korzystał z zestawu pikseli w czterech kolorach (oprócz czerwonego, zielonego i niebieskiego znajdzie się w nim również biały), który pozwolić ma na dokładniejsze odwzorowanie barw. Co więcej, zastosowana w nim technologia o nazwie Color Refiner dbać ma o to, aby na wspomniane odwzorowanie barw jak najmniejszy wpływ miał kąt pod jakim patrzymy na wyświetlany obraz.

Telewizor zostanie zaprezentowany na mających się wkrótce rozpocząć targach CES 2012. Oczywiście, jak już wspomnieliśmy, za wcześnie jest mówić o jego przewidywanej cenie. Warto jednak dodać, że według serwisu Ubergizmo powinien on pojawić się w sprzedaży w czwartym kwartale tego roku.

_______

To bardzo dobrze, że w końcu coś drgnęło w technologii produkcji telewizorów. Dzięki temu z czasem będziemy mieli możliwość wyboru pomiędzy trzema technologiami - plazmową (o ile przetrwa, za co trzymam kciuki), LCD i OLED.