Największy Pac-Man na świecie nie przestaje rosnąć

Projekt The World's Biggest PAC-MAN to dzieło Australijczyków z Soap Creative, które powstało, by zaprezentować możliwości Internet Explorera 9 i technologii HTML 5. Gra bardzo szybko stała się hitem, a jej gracze cały czas powiększają liczbę dostępnych plansz.

Australijska firma Soap Creative zaprezentowała projekt największy Pac-Man na świecie w zeszłym tygodniu podczas konferencji Microsoftu MIX 11. Jest to gra, którą stworzyli przy współpracy z Namco-Bandai oraz z Microsoftem. Dalszy rozwój gry jest jednak w głównej mierze zależny od samych graczy.

Gra powstała, by pokazać możliwości przeglądarki internetowej Internet Explorer 9 oraz technologii HTML 5. Nie oznacza to jednak, że nie działa w innych przeglądarkach. Sama rozgrywka nie wymaga logowania, jednak jeśli chcemy dodawać kolejne labirynty, to musimy tego dokonać przy pomocy konta Facebooka. Do każdej istniejącej mapy można dołożyć własną. Grę rozpoczyna się w dowolnym miejscu dzięki globalnemu nawigatorowi.

Trudno powiedzieć czy twórcy gry przewidzieli jej popularność, ale jest ona naprawdę duża. W chwili pisania tych słów zjedzono 265 632 363 kropek i 2 989 411 duchów. Stworzono 12 354 labirynty, a Pac-man stracił życie 1 388 116 razy. Najaktywniejsi w grze są Amerykanie, Brazylijczycy i Hiszpanie. Polacy znajdują się na 19. miejscu.

Pewnym problemem twórców jest pojawianie się plansz lub ich całych grup, które prezentują mniej lub bardziej niecenzuralne treści. Podobno jest ich jednak mniej niż 1 procent i w dużej mierze są one usuwane. Poza nimi, niektóre mapy są małymi dziełami sztuki lub stanowią swego rodzaju reklamę ich twórcy.