Największy dysk SSD od Samsunga

W drugim kwartale br. Samsung rozpocznie sprzedaż dysku opartego na pamięciach flash (SSD) o największej jak do tej pory pojemności 64 GB.

Obecnie w ofercie Samsunga są dyski SSD o pojemnościach 16 i 32 GB. Nowy napęd jest dwukrotnie większy. Dysk, podobnie jak poprzednie modele, ma szerokość 1,8 cala, co pozwala mu zastąpić tradycyjne mechaniczne napędy dyskowe w laptopach, odtwarzaczach multimedialnych i przenośnych systemach nawigacyjnych.

Największy dysk SSD od Samsunga

Samsung zapowiedział też, że nowy napęd będzie bardziej wydajny od poprzednich modeli. Szybkość odczytu wzrośnie z 53 MB/s do 64 MB/s, a zapisu - z 30 MB/s do 45 MB/s.

Samsung jest jednym z największych producentów kości pamięci flash, więc dzięki temu ma lepszą pozycję startową, jeśli chodzi o cenę takich napędów.

Dyski SSD, oparte na pamięciach flash NAND, stworzono przede wszystkim jako ekwiwalent tradycyjnych mechanicznych twardych dysków z obracającymi się talerzami. Główną zaletą takiego rozwiązania jest wydajność, odporność na wstrząsy i mniejsze zużycie energii. Podstawową wadą - cena. Ta jednak może dość szybko spaść, wraz z globalnym spadkiem cen pamięci flash.

Samsung nie jest jedynym producentem takich napędów. W styczniu konkurencyjny SanDisk pokazał dyski o pojemności 32 GB i szerokości 1,8 cala. Na początku marca oferta ta została rozszerzona o większe dyski (2,5 cala), pasujące do starszych i większych modeli notebooków. SanDisk obecnie nie sprzedaje tych dysków detalicznie (dostarcza je tylko w hurcie producentom rozwiązań przenośnych). Producent zapowiedział, że gdy taka sprzedaż rozpocznie się, prawdopodobnie na rynek trafią napędy o większych pojemnościach.