Największy globus świata

Dane z 214 dysków CD-ROM posłużyły do budowy ogromnego - o średnicy prawie 13 m - globusa Ziemi.

Amerykańska firma DeLorme, zajmująca się tworzeniem map, znalazła się w Księdze Rekordów Guinnessa dzięki stworzeniu największego modelu naszej planety. Globus ma średnicę 42 stóp (prawie 13 m). Eartha, bo tak nazwano to cudo, zajmuje trzy przeszklone pawilony w centrali firmy w miejscowości Yarmouth na południu stanu Maine. Do jego skonstruowania wykorzystano 140 GB danych zgromadzonych na 214 dyskach CD-ROM. Obliczenia związane z wykonaniem modelu powierzchni wykonywał komputer wyposażony w 4 procesory 400 MHz.

We wszelkich oznaczeniach przyjęto standardową kolorystykę: morza są niebieskie, obszary zalesione - zielone, a suche - brązowe. Globus wykonano w skali 1:1 000 000. Odległość pomiędzy wschodnią a zachodnią granicą Polski zajmuje ponad metr.

Szef przedsięwzięcia Jim Peterson zapytany o cel powiedział: "To było wyzwanie. A poza tym w czasach, gdy świat jest globalną wioską, wszystkim nam potrzebne jest globalne spojrzenie. Patrząc na to dzieło, widzimy naszą planetę jako całość, ale jednocześnie dostrzegamy szczegóły".

Więcej informacji: www.pcworld.com