Największy z najmniejszych

Evolt E-300 to drugi aparat z promowanego przez Olympusa systemu 4/3. Robi dobre zdjęcia, ma bardzo solidną obudowę, ale czy to wystarczy?

Evolt E-300 to drugi aparat z promowanego przez Olympusa systemu 4/3. Robi dobre zdjęcia, ma bardzo solidną obudowę, ale czy to wystarczy?

Największy z najmniejszych
Gdy Olympus przedstawiał założenia systemu 4/3, jedną z wymienianych zalet było to, że aparaty będą mniejsze w porównaniu z rozwiązaniami bazującymi na tradycyjnych konstrukcjach. Tym większe zdziwienie budzi fakt, że testowany przez nas aparat jest prawie największy i najcięższy w całym teście. Większy od niego był jedynie Canon EOS 300D.

Obudowa jest bardzo solidna, wykonana z metalu. Sprawia wrażenie najsolidniejszej spośród wszystkich testowanych lustrzanek. Guziki i pokrętła umieszczone są logicznie, bez żadnych udziwnień.

Aparat dostarczono redakcji z obiektywem Zuiko Digital 14-45 mm, f 1:3,5-5,6. Jakość zdjęć nie odbiega od tego, co oferuje Canon EOS 350D ze sprzedawanym w zestawie obiektywem 18-55 II. Ale znacznie różni się od tego, co oferuje ten sam Canon z obiektywem 50 mm. Porównanie nie jest jednak dobre, bo obiektywy zmiennogniskowe są zwykle gorsze od stałoogniskowego.

Największy z najmniejszych

Układ przycisków sterujących na tylnej ściance jest przejrzysty. Użytkownicy innych modeli Olympusa nie będą mieli problemów z używaniem tego aparatu.

Największy z najmniejszych

Pokrętło zmiany trybów, włącznik aparatu i pokrętło sterujące - wszystko w jednym miejscu.

Największy z najmniejszych

Obiektywy systemu 4/3 miały być mniejsze niż te do lustrzanek tradycyjnych. Z lewej Zuiko Digital 14-45 mm i Canon EF 28-105 o podobnym kącie widzenia. Obydwa obiektywy mają niemal jednakowe wymiary.

Evolt w porównaniu z konkurencją bardzo blado wypada, jeśli chodzi o prędkość robienia zdjęć. Wykonuje ich 4-5 w tempie 2,5 klatki na sekundę, po czym zamiera. Wykonanie 10 zdjęć zajęło nam aż 25 s. EOS 300D, najwolniejszy z pozostałych aparatów, na takie zadanie potrzebował jedynie 8 s.

Lustrzanka cyfrowa to nie tylko aparat, to także obiektywy. Olympus oferuje jedynie 9 modeli, do tego dochodzi jedna Sigma.

Obydwie firmy zapowiedziały wprowadzenie na rynek jeszcze kilku obiektywów, ale cały czas daleko im do każdego innego systemu lustrzanek. Jeśli jednak porównamy liczbę obiektywów zaprojektowanych specjalnie z myślą o fotografii cyfrowej, to Olympus ze swoim systemem 4/3 jest w tym przypadku zdecydowanym liderem.

<hr size=1 noshade>Zuiko Digital 14-45 mm f 1: 3,5-5,6 jak na obiektyw zmiennoogniskowy spisał się całkiem nieźle w teście ostrości przeprowadzonym za pomocą wzorca ISO 12233.