Najwydajniejsze karty graficzne

Grafika w każdej grze zależy od jednego, niezwykle ważnego podzespołu: karty graficznej. Od niej zależy, czy na ekranie zobaczysz przepiękne, kolorowe światy, czy też będą straszyć cię kanciaste postacie i smętne scenerie.


Grafika w każdej grze zależy od jednego, niezwykle ważnego podzespołu: karty graficznej. Od niej zależy, czy na ekranie zobaczysz przepiękne, kolorowe światy, czy też będą straszyć cię kanciaste postacie i smętne scenerie.

Creative Radeon 9600

Oto sprzęt dla graczy, którzy nie są maniakami gier 3D.

Najwydajniejsze karty graficzne

Karta Creative, oparta na strukturze Radeona 9600, jest najlepszą w cenie do 600 zł, czyli z przedziału dla osób, które okazyjnie chcą pograć w gry z trójwymiarowa grafiką. Jeżeli zdecydujesz się na nią, nie możesz oczekiwać od niej cudów i musisz zaakceptować, że nie wszystko będzie działać płynnie w wysokich rozdzielczościach. Urządzenie Creative'a daje sobie jednak nieźle radę w niższych rozdzielczościach (1024x768), bez dodatkowego wygładzania krawędzi i filtrowania anizotropowego. Radeon 9600 obsługuje sprzętowy DirectX 9, co oznacza, że możesz korzystać z najnowszych efektów, nie płacąc więcej niż 600 zł. Niestety, będzie to zaledwie pokaz slajdów, gdyż moc obliczeniowa opisywanego procesora graficznego jest o wiele za mała.

Z kartą dostajesz niestety bardzo mało, a mianowicie tylko płytę instalacyjną i instrukcję obsługi.

Z jednej strony możesz się ucieszyć, bo nie zainstalowano wentylatora na radiatorze, w czasie gry komputer generuje więc mniej hałasu. Z drugiej jednak, nie masz co liczyć na podkręcanie tej karty bez zainstalowania wentylatora.

Informacje Creative Labs, tel. (0 prefiks 22) 853 02 66,http://www.creative.pl

Cena 600 zł

Ocena 3/5

Gainward FX PP! Ultra/1800 XP GS

Najlepsza karta dla bardziej wymagających i zasobnych graczy.

Najwydajniejsze karty graficzne

Gainward już od dawna produkuje karty graficzne, które starają się wyróżniać nie tylko wydajnością, ale też wyposażeniem. Urządzenie o tak długiej nazwie ma równie długą listę dodatków. Gainward, oprócz samej karty graficznej, dodaje kartę dźwiękową, obsługującą dźwięk 5.1 i osobny kontroler FireWire, czyli w sumie 3 urządzenia, w jednym produkcie. Trudno powiedzieć, czy nie byłoby w takim przypadku lepiej dać mniej dodatków i obniżyć cenę.

Z tą kartą graficzną nie będziesz miał co narzekać, jej wydajność jest na jeszcze wyższym poziomie niż karty referencyjne nVidii, a to wszystko dzięki wyższemu taktowaniu pamięci i procesora. Jego prędkość zwiększono z 450 MHz do 500 MHz, a pamięci z 950 MHZ do 1 GHz.

Do chłodzenia karty zastosowano dwa w miarę ciche wiatraczki, co jest lepszym rozwiązaniem niż jeden głośny układ chłodzący. Wystarczy powiedzieć, że z tą kartą możesz być pewien, że takie gry, jak Doom 3, Half-Life 2 czy też Far Cry, będą działać bez zarzutów. Oczywiście, taka wydajność i wyposażenie mają, nie ma co ukrywać, wysoką cenę. Dlatego kartę tę polecamy jedynie wymagającym i zasobnym graczom.

Informacje Multimedia Vision, tel. (0 prefiks 22) 338 90 00,http://www.mmv.com.pl

Cena 2650 zł

Ocena 5/5

Sparkle SP8836U-PT

Dobra cena i spore możliwości.

Najwydajniejsze karty graficzne

Za nazwą trudną do zapamiętania kryje się produkt z serii Platinum, firmy Sparkle. Producent stara się wybierać najlepsze komponenty i aby podnieść prestiż karty, pozłaca na przykład gniazda przyłączeniowe. Do karty dodano między innymi adapter DVI-CRT i adapter SCART, które pomagają wyświetlać obraz na ekranie telewizora.

Opisywany model jest wyposażony w procesor GeForce FX 5700 Ultra, następcę procesora FX 5600 Ultra. 5700 Ultra jest oparty na układzie NV35, który wykorzystano w FX 5900. FX 5600 Ultra zaś jest oparta na znacznie starszym NV30, wykorzystywanym w FX 5800. Dzięki temu karta Sparkle SP8836U-PT jest w stanie korzystać z nowej technologii CineFX 2.0. Produkt wyposażono w pamięci DDRII, które działają z prędkością 900 MHz, a procesor - 475 MHz.

Układ jest na tyle wydajny, że z pewnością poradzi sobie z nadchodzącymi grami obsługującymi DirectX 9, nawet w wyższych rozdzielczościach, lecz bez wielokrotnego wygładzania krawędzi. Znacznie obniża to bowiem wydajność tej karty z powodu zmniejszonej liczby potoków renderujących grafikę.

Informacje Pronox Technology, tel. (0 prefiks 32) 207 56 00,http://www.pronox.com.pl

Cena 1099 zł

Ocena 4/5