Najwyższy komfort sprzątania, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o robotach sprzątających iRobot

Roboty odkurzające zrewolucjonizowały proces sprzątania w naszych domach. To za sprawą odkurzaczy automatycznych utrzymanie porządku stało się znacznie prostsze i wygodniejsze, a codzienne obowiązki uległy wielu zmianom. Liderem w tej dziedzinie od lat pozostaje marka iRobot - z robotami sprzątającymi Roomba na czele. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tym wielofunkcyjnym maszynom.

Roboty sprzątające Roomba - jak to się zaczęło?

iRobot to pionier w kategorii robotów sprzątających, posiadający 30-letnie doświadczenia w tworzeniu tego rodzaju maszyn. Zanim jednak na rynku pojawiły się znane wszystkim odkurzacze automatyczne, jeden z założycieli firmy - Colin Angle (pozostali członkowie to Rodney Brooks i Helen Greiner ) - wymyślił projekt robota, którego zadaniem miała być... eksploracja kosmosu. Stworzył go na podobieństwo kraba - posiadał sześć odnóży, a na imię miał Genghis. Ostatecznie nie dotknął on żadnej obcej planety, ale doświadczenie zdobyte przy jego konstruowaniu pozwoliło na tworzenie innych robotów do zadań specjalnych.

W 1996 roku, po kilku zmianach w konstrukcji i aktualizacji oprogramowania, pojawił się Ariel - urządzenie, które pomagało amerykańskiej armii wykrywać i eliminować miny. Przyczynił się zatem do ocalenia wielu istnień ludzkich. Dlatego też wykorzystano potencjał maszyny do dalszych pomysłów, które mogłyby nieść realną pomoc ludziom. Na początku lat 2000 firma iRobot skupiała się na tworzeniu robotów dla administracji państwowej czy wojska. Takie maszyny jak na przykład PackBot, FirstLook czy Warrior brały udział w misjach w Iraku czy Afganistanie oraz przeszukiwały niebezpieczne gruzy po World Trade Center, a także pomagały ocenić skalę zniszczeń po katastrofie w Fukushimie.

Kolejnym krokiem było skonstruowanie robotów dostępnych dla wszystkich ludzi - celem było wsparcie w domowych obowiązkach. W 2002 roku powstał pierwszy autonomiczny odkurzacz Roomba. Od tej pory sprzątanie w wielu domach nie wyglądało już tak samo.

Najwyższy komfort sprzątania, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o robotach sprzątających iRobot

Czym charakteryzują się roboty sprzątające iRobot?

Odróżnienie dobrego robota odkurzającego od takiego, który tylko udaje, nastręcza wiele problemów. Są jednak sposoby, aby dokonać wstępnej oceny. Jedną z nich jest odwrócenie robota, aby dokładniej przyjrzeć się jego mechanizmowi czyszczącemu. Już na pierwszy rzut oka będziemy w stanie ocenić jego jakość, chociażby poprzez ocenę użytych materiałów. Poza tym, warto przyjrzeć się wszelkim technologicznym rozwiązaniom, które zostały wbudowane w urządzenie.

 • Dwie szczotki główne

To, co odróżnia modele odkurzaczy marki iRobot od innych tego typu sprzętów, to podwójne szczotki w ruchomej głowicy czyszczącej. Poruszają się przeciwbieżnie - umieszczona bliżej przodu robota szczotka obraca się zgodnie z kierunkiem poruszania się urządzenia, a druga w kierunku odwrotnym. W ten sposób są one w stanie „chwycić” brud niczym niszczarka do dokumentów. Mechanizm czyszczący pozostaje w stałym kontakcie z każdym rodzajem podłoża, nawet podczas wjazdu na dywan czy próg. W zakresie efektywności zbierania zabrudzeń rozwiązanie to przewyższa pojedynczą szczotkę (zazwyczaj porusza się ona w kierunku odwrotnym do toru jazdy robota).

Zespół dwóch szczotek umożliwił firmie iRobot wprowadzić do jej urządzeń kilka rozwiązań, które usprawniają pracę robota. Należą do nich funkcja AntiTangle. Kryje się pod nią system, który odpowiada za uwalnianie się robota w sytuacji, gdy najedzie na kabel czy sznurówki. Wówczas czujniki szybko zdiagnozują takie zdarzenie i rozpoczną proces uwalniania – szczotki zaczną poruszać się w odwrotnych niż zwyczajowe kierunkach. Innym rozwiązaniem jest system Power Boost, wbudowany w niektórych robotach. Kiedy np. Roomba wyczuje za duży i stały opór, wówczas zinterpretuje go jako moment wjazdu na dywan czy wykładzinę i automatycznie zwiększy moc ssania.

W zakresie systemów usprawniających pracę robota możemy wymienić również technologię Dirt Detect. Odpowiada on za wykrycie obszarów silniej zabrudzonych, aby urządzenie poświęciło im więcej czasu.

 • 3-stopniowy system sprzątania

Występuje on w każdym, nawet podstawowym modelu Roomba od iRobot. Sposób jego działania można opisać następująco: wirująca szczotka boczna zagarnia brud sprzed robota oraz ten zgromadzony wzdłuż ścian i w rogach. Jej ruch kieruje zabrudzenia ku dwóm obracającym się szczotkom głównym, które są osadzone na ruchomej głowicy. W ostatnim, trzecim etapie, te obracające się wałki wraz z generowaną przez turbinę siłą ssącą podnoszą z podłoża zabrudzenia, aby finalnie trafiły do szczelnego zbiornika robota.

 • Nawigacja i mapowanie przestrzeni

Precyzyjna i przemyślana jazda robotów sprzątających jest możliwa dzięki zaawansowanemu systemowi nawigacji. Opatentowany system iAdapt nawiguje pracą urządzenia, by maksymalizować pracę robota na różnych powierzchniach i w różnych przestrzeniach. Dzięki niej robot zawsze wie w jakim miejscu się znajduje i jest w stanie samodzielnie wrócić do stacji dokującej po ukończeniu sprzątania.

Oprócz tego, urządzenia iRobot zostały wyposażone w technologię Imprint Smart Mapping, dzięki której robot jest w stanie zapamiętać wiele planów kondygnacji wraz z nazwami poszczególnych pomieszczeń, więc można go efektywnie używać na wielu poziomach budynku, a nawet w różnych domach. Takie rozwiązanie zapewnia użytkownikowi m.in. lepszą kontrolę nad tym, które miejsca w określonym czasie mają być sprzątane.

 • Stacja Clean Base z funkcją automatycznego usuwania brudu

To kolejne innowacyjne rozwiązanie, które wyróżnia urządzenia iRobot (modele i3+, i7+, j7+, s9+). Dzięki jedynej w swoim rodzaju stacji dokującej Clean Base zebrane przez robota zabrudzenia są automatycznie gromadzone w szczelnym worku AllergenLock, który zatrzymuje szkodliwe cząsteczki i jest w stanie pomieścić zawartość 30 zbiorników robota. Co w praktyce oznacza długie tygodnie bez konieczności dbania o zawartość pojemnika na brud.

 • Nie tylko odkurzanie

iRobot to nie tylko odkurzacze automatyczne, ale również roboty przeznaczone do mopowania powierzchni płaskich - Braava jet. Dzięki specjalnie zaprojektowanym urządzeniom możemy w wygodny i efektywny sposób umyć każdy rodzaj podłogi, bez większego wysiłku. Wystarczy, że użytkownik wybierze odpowiednią nakładkę – do pracy na sucho lub na mokro – a robot zajmie się całą resztą. Używając zaawansowanej technologii nawigacji, urządzenie efektywnie sprząta omijając dywany, chodniki i inne przeszkody. Do najnowszej generacji należy model Braava jet m6, wyposażony w nowoczesne funkcje, m.in. technologię vSLAM oraz inteligentne mapy Imprint.

 • Komunikacja między robotami

Dzięki specjalnej technologii Imprint Link, roboty odkurzające Roomba (i3, i7, j7 oraz s9) i roboty mopujące Braava jet (z serii m6) mogą ze sobą współpracować, automatycznie odkurzając, a następnie mopując. Wszystko bez jakiejkolwiek ingerencji użytkownika. Wystarczy zaprogramować wspólne sprzątanie w aplikacji iRobot Home - gdy tylko Roomba skończy sprzątanie, Braava jet automatycznie rozpocznie proces mopowania.

Najwyższy komfort sprzątania, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o robotach sprzątających iRobot
 • Współpraca z asystentami głosowymi

Roboty odkurzające Roomba współpracują z asystentami głosowymi (Google Assistant i Amazon Alexa). Urządzenie można głosowo wysłać do odkurzenia konkretnego pomieszczenia. Gdy przykładowo powiemy Roombie, by odkurzyła pokój dzienny, robot samodzielnie wyruszy w drogę do danego pomieszczenia, aby je posprzątać.

Najwyższy komfort sprzątania, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o robotach sprzątających iRobot

Roomba jako najlepszy robot dla posiadaczy zwierząt domowych

Sprawdzonym sposobem na pozbycie się sierści zwierząt z domowych podłóg okazuje się robot sprzątający. Marka iRobot nie zapomina o właścicielach zwierząt i także z myślą o nich planuje poszczególne udogodnienia. Przykładem jest wspomniana już stacja ładująco-czyszcząca Clean Base, wyposażona w worek AlergenLock, który zatrzymuje 99% alergenów i innych szkodliwych cząstek.

Poza tym, odkurzacze automatyczne Roomba świetnie radzą sobie z każdym rodzajem zabrudzeń, dzięki zaawansowanemu systemowi sprzątania. Za pomocą szczotki bocznej urządzenie zagarnia zabrudzenia sprzed siebie oraz z rogów i przestrzeni przy ścianach, czyli z miejsc, gdzie zbiera się najwięcej sierści. Następnie brud kierowany jest ku głowicy czyszczącej, za pomocą dwóch szczotek, które poruszają się w przeciwnych kierunkach. To najlepsze rozwiązanie, aby pozbyć się sierści z wykładzin czy parkietów.

Istotny okazuje się także system AeroForce. W nim szczotki główne pokryte są gumową, bieżnikowaną powłoką, która poza zwiększeniem efektywności posiada jeszcze jedną zaletę dla właścicieli zwierząt – nie osadza się na niej sierść.

Najwyższy komfort sprzątania, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o robotach sprzątających iRobot

Jeszcze większy komfort sprzątania dzięki aplikacji iRobot Home

Aplikacja mobilna iRobot Home umożliwia zarządzanie wszystkimi funkcjami robota oraz kontrolowanie jego pracy - w ostatnim czasie została ona jeszcze bardziej dopracowana i ulepszona. Jak podkreśla Colin Angle, dyrektor generalny i prezes zarządu iRobot:

Dzięki intensywnej pracy nad oprogramowaniem oraz zebranym doświadczeniom iRobot rozwija inteligentne rozwiązania, które umożliwiają użytkownikom codzienne sprzątanie, szczególnie, gdy mieszkają i pracują w domu.

Inteligencja naszego robota jest spersonalizowana i reaguje na przyzwyczajenia i preferencje użytkowników, dając im większą kontrolę nad tym, kiedy, gdzie i w jaki sposób sprzątają roboty.

Nowy interfejs iRobot Genius wprowadza szeroką gamę ulepszonych funkcji. Zapewnia jeszcze więcej poziomów personalizacji oraz większą kontrolę pracy robotów, dostosowaną do wymagań użytkownika i jego domu.

Przy użyciu Inteligentnych Map istnieje możliwość utworzenia stref Clean Zones - w ten sposób możemy wysłać robota do pracy na danym obszarze np. pod stołem. Wystarczy z poziomu aplikacji lub przy pomocy asystenta głosowego wydać robotowi konkretne polecenie, a on ruszy do pracy w wyznaczonym miejscu w którym pojawił się brud.

Poza tym, dzięki iRobot Genius roboty zapamiętują preferowane przez użytkowników schematy sprzątania, aby:

 • zautomatyzować sprzątanie oparte o konkretne zdarzenia. Dzięki monitom zdefiniowanym przez użytkownika robot wie, kiedy jest idealny czas na rozpoczęcie lub zakończenie procesu sprzątania;
 • polecać harmonogramy sprzątania oparte o typowe zachowania użytkowników np. odkurzanie w poniedziałek rano. Robot odkurzający Roomba serii i7, j7 i s9 oraz robot mopujący Braava jet m6 mogą nie tylko dostarczać rekomendacji dotyczących sprzątania w konkretnym terminie, ale również miejscu jak np. odkurzanie salonu w piątkowe wieczory lub mopowanie kuchni po przygotowaniu posiłków;
 • w szybki sposób tworzyć własne, wstępnie zdefiniowane procedury sprzątania (funkcja „Ulubione”). Użytkownik może stworzyć konkretną akcję np. „po obiedzie”, która nakazuje robotowi sprzątanie jadalni oraz kuchni w okolicach blatu kuchennego.

Co ważne, roboty odkurzające Roomba oraz mopujące Braava jet z łącznością Wi-Fi z czasem stają się coraz mądrzejsze, poznają preferencje użytkownika dotyczące sprzątania jego domu. Dzięki czemu mogą wykraczać poza podstawowe planowanie, aby odblokować, nowe, oparte na lokalizacji integracje z inteligentnymi urządzeniami domowymi.

 • Strefy bez dostępu (Keep Out Zones) mogą zostać automatycznie rozszerzone poza to, co zostało zdefiniowane przez użytkownika. Roboty nie tylko uczą się omijać problematyczne obszary sprzątania (np. miska pupila), ale również mogą zalecać tworzenie nowych stref bez dostępu.
 • Zalecenia sezonowe to sugestie dotyczące automatycznego planowania sprzątania w okresach, kiedy dom wymagać może większej uwagi robotów sprzątających. Szczególnie kiedy u użytkowników występują objawy alergii lub ma miejsce okres linienia zwierząt domowych.

Personalizowane sugestie sprzątania wspierane przez system domowej inteligencji iRobot Genius i nową aplikację iRobot Home dostępne są już dostępne poprzez aktualizację oprogramowania.

Bezpieczeństwo danych

Internet Rzeczy daje ogrom korzyści, jednak gromadzone przez urządzenia dane powinny być prawidłowo zabezpieczone. Dlatego dla marki iRobot od początku prac nad robotami domowymi z modułem łączności bezprzewodowej ten aspekt stał się jednym z priorytetów, na równi z jakością samego urządzenia oraz efektywnością jego pracy.

Odpowiednie podejście marki iRobot do ochrony danych potwierdzają niezależne instytucje. Doskonałym przykładem jest tu najwyższa możliwa w tym zakresie ocena robota Roomba w teście niemieckiego AV-TEST. Z kolei w ostatnim czasie instytut TÜV SÜD potwierdził, że iRoboty Roomba serii j7 charakteryzują się odpowiednim poziomem bezpieczeństwa danych i odpornością na cyberataki, co potwierdza atest TUV SÜD Cybersecurity Certification (CSC).