Nakładka HTC Sense 4.0 i Android 4.0 ICS w HTC One S (część 2/2)

W poprzedniej części tekstu przestawiliśmy główne zmiany w interfejsie HTC Sense 4, które widać niemalże na pierwszy rzut oka. Dziś skupimy się na kolejnych nowościach i niuansach tego systemu. Na końcu wpisu znajdziecie linki do galerii filmów oraz zdjęć wykonanych telefonem HTC One S.


Pierwsza część tekstu

Jeśli przegapiliście, to zapraszamy do zapoznania się z pierwszą częścią naszego opisu nowej nakładki HTC Sense 4. Opisywaliśmy w niej odświeżony ekran blokady, zmiany które dotknęły pasek powiadomień oraz to, jak teraz wygląda ekran główny. Przyjrzeliśmy się też nowej liście aplikacji i pokazaliśmy jak wygląda nowy menedżer zadań. W HTC One S brakuje dotykowego przycisku menu pod ekranem, ale opisaliśmy jak HTC wybrnęło z tej sytuacji. Dziś zapraszamy na dalszą prezentację zmian i nowości. Możecie też przejrzeć nasze materiały: galerie filmów i zdjęć wykonanych nowym telefonem oraz sporo screenshotów prezentujących jak wygląda nowy system.

Nakładka HTC Sense 4.0 i Android 4.0 ICS w HTC One S (część 2/2)

Zakładki synchronizowane są z kontem Google

Dialer i kontakty

Jedna z najważniejszych funkcji smartfona to bez wątpienia telefon, o czym czasem zdaża się zapomnieć czytając o setkach nowych programów. Dialer w nowym Sense został zmieniony jedynie wizualnie, nadal oferuje te same możliwości. Znajdujacą się zaraz obok niego aplikacja Kontakty jest połączeniem tej z poprzedniego Sense oraz tej którą widzieliśmy w czystym ICS. Pozwala w końcu na integrację kontaktów z serwisu Google+, ale w przeciwieństwie do czystej wersji systemu także z portalem Facebook. Do kontaktów można oczywiście podpiąć inne serwisy społecznościowe i podłączyć profile z Endomondo, Last.fm i innych sieci, których aplikacje na to pozwalają. Za pomocą paska na dole możemy szybko przenieść się z aplikacji telefonu do kontaktów, grup i ostatnio wybranych połączeń. Przesuwając palcem po pasku widać nowe efekty graficzne, które zastosował HTC przy przejściach między ekranami.

Przeglądarka internetowa

W telefonach z systemem Android Ice Cream Sandwich możemy korzystać z dwóch przeglądarek internetowych przygotowanych przez Google. Jedną z nich jest mobilna wersja Google Chrome, którą można zainstalować ręcznie. Drugą z nich jest wbudowana przeglądarka w Androidzie, nieco zmodyfikowana przez HTC. Zastosowano w niej kilka bardzo ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest tryb czytania, wyświetlający artykuły w postaci samego tekstu. Drugim jest wbudowany mechanizm pozwalający zapisać przeglądane strony do przeczytania później, nawet w trybie online. Przeglądarka działa tylko w trybie fullscreen, przeglądając strony internetowe nie widać paska powiadomień.

Stronę można także dodać do zakładek. W tej wersji przeglądarki mogą one być synchronizowane z kontem Google. Możemy ją także udostępnić znajomym poprzez znany z poprzednich wersji mechanizm, wyświetlany w postaci rozwijalnej listy. Z menu znajdującego się w prawym górnym rogu możemy włączyć opcję wyświetlania strony w dokładnie taki sam sposób, w jaki prezentuje się ona na komputerze. Domyślnie są one prezentowane w wersjach mobilnych. Spod tego samego menu skrótem o nazwie Okna możemy dostać się do listy otwartych kart. Jest ona przewijana poziomo, ale nie zamkniemy ich ruchem podobnym do tego z menedżera zadań. Tak jak w poprzedniej wersji Sense trzeba trafić palcem w mały krzyżyk.

Nowością jest opcja otwierania nowej karty w trybie incognito, co nie będzie zapisywało danych przeglądania w historii. Strony internetowe często łatwiej przeglądać w trybie poziomym, a przejścia w HTC One S są bardzo płynne i ładnie animowane.

Nakładka HTC Sense 4.0 i Android 4.0 ICS w HTC One S (część 2/2)

Nowy wygląd aplikacji aparatu

Gesty i trzy palce

Bardzo wygodną nowością w HTC Sense jest obsługa gestu trzech palców. Po przesunięciu ich w prawo przenosimy się do poprzednio używanej aplikacji, i tak samo szybko przesuwając palce w lewo wrócimy do pierwotnie używanego programu. Jest to dużo bardziej intuicyjne, niż używanie menedżera zadań. Bardzo ułatwia to pracę na dwóch aplikacjach jednocześnie, jak np. przeglądarka internetowa i edytor tekstu, albo gra i komunikator internetowy.

Podobny gest, tylko skierowany w górę i w dół uruchamia jeszcze jedną ciekawą funkcję. HTC umożliwi zakup urządzenia o nazwie Media Link, które pozwoli na bezprzewodowe przenoszenie obrazu z telefonu na telewizor, oglądanie filmów lub zdjęć przy jednoczesnym normalnym korzystaniu z telefonu.

Nakładka HTC Sense 4.0 i Android 4.0 ICS w HTC One S (część 2/2)

Dropbox i SkyDrive zostały zintegrowane z systemem

Błyskawiczny aparat i kilka niespodzianek

HTC chwali się, że aplikacja aparatu pozwala zrobić jedno zdjęcie w czasie krótszym od sekundy - i to z poziomu zablokowanego telefonu. I tak faktycznie jest. Zdjęcia można także wykonać w trybie serii, wystarczy przytrzymać dłużej palec na wirtualnym spuście migawki. HTC łapie ostrość autofocusa w dwie dziesiąte sekundy. Po wykonaniu serii możemy wybrać najlepsze ujęcie, lub zapisać wszystkie. Bardzo ciekawy jest tryb HDR, który ma poprawiać jakość zdjęć robionych w ostrym słońcu - i musimy przyznać, to naprawdę działa!

Kolejną nowością jest możliwość robienie zdjęć w czasie nagrywania filmów. Można tego dokonać później - nawet w czasie oglądania gotowego materiału. Materiał można także nagrywać w zwolnionym tempie. Wielka szkoda, że producent nie zdecydował się użyć fizycznego spustu migawki, rozwiązanie ekranowe nie jest w stanie go w pełni zastąpić. Martwi nas też wystający obiektyw z obudowy, szybka ochronna może się szybko porysować.

Beats Audio i muzyka

Oprócz standardowego Google Music, HTC w swoim Sense nadal korzysta ze swojej własnej aplikacji muzyka. W nowej wersji możemy prosto w aplikacji umieścić skróty do wszystkich programów obsługujacych multimedia, które mamy zainstalowane w telefonie. System podbicia dźwięku Beats Audio działa w całym systemie, nie tylko w odtwarzaczu muzycznym.

Smartfony będą sprzedawane bez specjalnych słuchawek Beats Audio - uważamy, że to bardzo dobry ruch ze strony producenta, gdyż w modelach Sensation XE oraz Sensation XL tylko niepotrzebnie zawyżały cenę urządzenia, co było bardzo odstraszające dla klientów

Zaskoczeniem był wbudowany głośnik. Zazwyczaj w telefonach korzystamy z maksymalnej głośności rozmów, ale w HTC One S musieliśmy ją nawet nieco przyciszyć. Dźwięk przy tym był bardzo wyraźny i bez szumów, także jakość rozmów po kilkudziesięciu minutach uznajemy za zadowalającą.

Zmiany w wyglądzie i inne nowości

Aplikacje systemowe lub pochodzące od Google zostały odświeżone. Gmail, Google Reader oraz Mapy są teraz dużo bardziej przejrzyste, wygodniejsze i podobne do siebie. W systemie możemy w końcu ręcznie dopasować rozmiar czcionki. Z paska powiadomień najszybciej można dostać się do menu ustawień. Przypomina ono bardzo to, które znamy z czystej wersji Androida. Na jego przykładzie widać, jakie HTC zastosował w Sense efekty graficzne kończące przewijanie list. Znajdziemy też znany z Galaxy Nexusa tryb blokady FaceUnlock, który działa bardzo szybko. Jego użycie nie powoduje irytacji.

Dla użytkowników nowych smartfonów HTC producent przygotował specjalną promocję. Dostają oni aż 25GB przestrzeni dyskowej w chmurze Dropbox na dwa lata. Sam Dropbox jest dość głęboko zintegrowany w systemie, a do jego zasobów mamy dostęp prosto z galerii. Używając telefonu nie sposób przegapić nowej klawiatury. Wydaje się ona dużo wygodniejsza od poprzedniej wersji, która mimo to jest jedną z naszych ulubionych. Spotkało nas za to bardzo niemiłe zaskoczenie - nie mogliśmy zainstalować klawiatury Swype. Niedawno zaczęła ona wspierać system Ice Cream Sandwich, ale w przypadku HTC One S twierdzi, że rozdzielczość 960x540 pikseli jest nieobsługiwana, podczas gdy na telefonie HTC Evo 3D o podobnym ekranie nie ma z nią żadnych problemów.

Nakładka HTC Sense 4.0 i Android 4.0 ICS w HTC One S (część 2/2)

Aplikacja muzyka pozwala umieścić w niej skróty do innych programów multimedialnych

Podsumowanie

Jedną z głównych i najbardziej eksponowanych nowości w Sense 4.0 jest obsługa multimediów i aplikacja aparatu. Faktycznie robi ona bardzo duże wrażenie, a HTC chwaląc swój produkt nie rzucało słów na wiatr. Cała najnowsza wersja nakładki HTC Sense zaskoczyła nas, i to pozytywnie. Twórcy oprogramowania wzięli sobie do serca opinie klientów zachwyconych czystym Androidem. Aplikacje i widżety producenta są teraz bardziej stonowane, co naszym zdaniem jest dużym plusem. Aplikacje częściej są zabarwione ciemnoszarym niźli białym kolorem. Dobrze znane widżety jak pogoda, zegar czy kalendarz są nadal atrakcyjne wizualnie, ale już nie tak bardzo “wychodzące z ekranu", jak w poprzednich wersjach.

HTC One S

Więcej informacji o telefonie HTC One S znajdziecie w naszych poprzednich wpisach. Pierwsze wrażenia, po tym jak zaczęliśmy testować telefon, pojawiły się już na AndroidLife. Warto spojrzeć także na test w PCWorldzie, gdzie można porównać telefon pod względem wydajności z modelami z poprzedniej generacji. A my nie możemy teraz się doczekać, aż pojawi się u nas HTC One X - smartfon o jeszcze większym rozmiarze z czterordzeniowym procesorem.

Materiały

Zapraszamy do obejrzenia wideorecenzji i przejrzenia galerii. Znajdują się tam zarówno zrzuty ekranu , jak i przykładowe zdjęcia i filmy wykonane telefonem HTC One S.

Wideorecenzja: HTC Sense 4.

Galeria: screenshoty

Galeria: zdjęcia seria

Galeria: zdjęcia dzień/noc

Film: zwykły 1080p

Film: zwolnione tempo